Światowy Dzień Praw Konsumenta – nie daj się naciągnąć!

15.03.2021

Podczas obchodzonego 15 marca Światowego Dnia Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o konieczności zadbania o bezpieczeństwo podczas zakupów w Internecie. UOKiK ostrzega przed zagrożeniami pod hasłem: “Surfuję, sprawdzam, kupuję. Bezpieczny konsument w sieci”.

Pandemia sprzyja rozwojowi sklepów internetowych. Klienci narzekają, że często są wprowadzani w błąd, bądź oszukiwani.

Czujność należy zachować również robiąc zakupy bezpośrednio w sklepie.

Do Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Tarnowie trafiają głównie skargi dotyczące sprzedaży urządzeń elektronicznych, sprzętu komputerowego, odzieży, obuwia, a także mebli.

Klienci są również niezadowoleni z usług turystycznych i telekomunikacyjnych. Najwięcej zgłoszeń dotyczy nie uwzględniania reklamacji.

Jak mówi Magdalena Kras – Pyzik, powiatowy rzecznik konsumentów, skargi dotyczą zarówno zakupów bezpośrednich, jak i dokonywanych przez Internet.

– Brakiem uwzględnienia reklamacji, nierzetelnym prowadzeniem reklamacji, przedsiębiorca czy sprzedawca zarzucał konsumentowi, że to on swoim działaniem spowodował powstanie tej wady bądź jest efektem uszkodzenia mechanicznego, za które sprzedawca nie odpowiada. Konsumenci skarżyli się również na nierzetelne wykonywanie umów przez serwisy naprawcze, firmy świadczące usługi remontowe, czy też inne usługi wykonywane na ich zamówienie.

Często zachęcamy do polubownego zakończenia sporów – dodaje Magdalena Kras – Pyzik.

– Bardzo często udostępnialiśmy wzory pism do przedsiębiorców, materiały edukacyjne, żeby konsumenci wiedzieli w jaki sposób tę reklamację składać, do kogo, w jakiej formie, z jakim żądaniem mogą wystąpić. Informowaliśmy również o alternatywnych sposobach polubownego załatwienia sporu.

W ubiegłym roku pracownicy powiatowego biura konsumentów w Tarnowie udzielili 1140 porad.

Obecnie powiatowy rzecznik konsumentów udziela porad bezpośrednio po wcześniejszym umówieniu się przez telefon na konkretną godzinę.

Ponadto można kontaktować się telefonicznie a także przez pocztę elektroniczną, również można wysłać swoje zapytania tradycyjną pocztą.

Biuro Powiatowego Rzecznika Konsumentów mieści się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tarnowie przy ul. Narutowicza 38.

Rozmowa z Magdaleną Kras – Pyzik u nas dziś w Pulsie Regionu po godz. 16.00

Posłuchaj:
Magdalena Kras – Pyzik
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN