Święta Wielkanocne tradycyjne czy w wersji light?

29.03.2018

Tradycyjne przysmaki wielkanocne należą do wyjątkowo kalorycznych i smakują wyśmienicie.

Według tarnowian na świątecznym stole nie może zabraknąć kiełbasy, pasztetów, jaj czy różnorodnych ciast. – Trzeba jednak jeść z umiarem i starać się dbać o zdrową dietę – dodają mieszkańcy. – Nie ma reguły, święto czy nie, jak ktoś się zdrowo odżywia, to będzie tak robił zawsze. Wielu ludziom święta kojarzą się z obżarstwem i masą jedzenia – u nas w domu nigdy tak nie było. – Trzymam dietę, jem mało cukru, dzięki czemu dobrze się czuję. – Duży wpływ na nasze zdrowie ma to, co jemy. – Ja raczej nie jem tłusto, staram się jeść dużo warzyw. – Wychodzę z założenia, że na święta to można jednak sobie trochę pozwolić na małe obżarstwo – mówią tarnowianie.

Tymczasem w sklepach ekologicznych coraz większy ruch – potrawy wielkanocne coraz częściej przygotowujemy na bazie takich właśnie składników.

Sprzedawczyni jednego z takich sklepów w rozmowie z RDN mówi, że świadomość w tym zakresie jest coraz większa, czyli zdrowo się odżywiamy również w święta. – To jest widoczne przed takimi dużymi świętami, że ta świadomość wzrasta. Mamy tradycyjne żurki, chrzany z certyfikatami ekologicznymi i głównie przychodzą ludzie po takie rzeczy. Naszym tegorocznym hitem są żurki bezglutenowe na zakwasie gryczanym i jaglanym, no i tradycyjne chrzany, żurki na zakwasie, mąka orkiszowa i jajka przepiórcze – wymienia sprzedawca.

Są i tacy, którzy święta przygotowują wyłącznie w wersji light, a posiłki dzielą na równi ze sportem.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Sprzedawca
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (M) - Sławomir Paterek
play
Słowo za słowo (NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN