Sytuacja powodziowa na Powiślu Dąbrowskim powoli się stabilizuje [ZDJĘCIA]

23.05.2019

Według służb ratowniczych, strażaków oraz hydrologów, poziom wody w rzekach się obniża. Obecnie najgorsza sytuacja jest w miejscowości Suchy Grunt. Tam woda z rzeczki Łoś przelała się przez wał, zalewając okoliczne pola uprawne oraz domy.

Musieliśmy ratować szybko dobytek, bo jesteśmy odcięci od drogi – mówią reporterowi RDN, poszkodowani mieszkańcy.

– Z żadnej strony nie mamy dostępu, z każdej jesteśmy podlani pod sam płot. Tu woda z tego wału przeciekało i przepływała na naszą stronę. Woda szła długością około 50 metrów, od słupa do słupa. No i trzeba było coś zrobić, to była szybka decyzja, tak i tak trzeba było zrobić, bo było widać co się dzieje. Wczoraj to było fatalnie, bo puściła woda na Upuście. My tu mamy cztery hektary upraw pod wodą.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego czuwają strażacy i żołnierze. Przy umacnianiu wałów pracują również więźniowie z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu.

Poziom wody pozwala nam na naprawę uszkodzonych wałów – mówi Krzysztof Kolarczyk, komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

– Stan wód obniża się na tyle, że można przystąpić do jakiś prac przy usuwaniu usterek i wad wałów. Natomiast w Suchym Gruncie jest podniesione obwałowanie rzeki, część domostw jest zabezpieczonych. Na bieżąco są siły i środki, które mogą podejmować zadania. Jest dostarczany piasek i worki.

Strażacy obecnie pracują również w okolicach Ziempniowa, gdzie rzeka Breń wpada do Wisły. Tam dodatkowe pompy przerzucają nadmiar wody przez wał wiślany.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Krzysztof Kolarczyk
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Pieniążek
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN