Jest szansa dla obwodnicy wschodniej Nowego Sącza? Konsultacje rządowego programu 100 obwodnic przedłużony

08.04.2020

Rząd przedłużył konsultacje społeczne w sprawie programu budowy 100 Obwodnic, z którego pieniądze mogą znacznie wesprzeć budowę takiej drogi. Nowy Sącz zbyt późno zaczął starania aby dostać się na tę listę, dlatego, że dopiero w momencie wyselekcjonowania setki samorządów z całego kraju do rządowego dofinansowania. Od lutego próbowano wpłynąć na zmianę decyzji ministerstwa lecz bezskutecznie. Teraz prezydent zachęca do wysłania formularza przygotowanego przez urząd pod adres Departamentu Dróg Publicznych. 

Obwodnica wschodnia w Nowym Sączu miałaby omijać skrzyżowania ul. Lwowskiej z Nowochruślicką, a dalej powinna łączyć się też z tzw. dzikim rondem na alejach Piłsudskiego. Według proponowanej koncepcji budowa miałaby być podzielona na dwa etapy. Pierwszy od obwodnicy do ul. Lwowskiej, a drugi, bardziej kosztowny, do al. Piłsudskiego.

Prezydent już w lutym przekonywał, że nie będą konieczne wyburzenia, dlatego, że w projekcie znalazły się dwie estakady nad ulicami: Jamnicką i ul. Długoszowskiego, a także dwa mosty nad potokiem Łubinka i rzeką Kamienica. Ze względu na takie elementy szacuje się, że budowa mogłaby pochłonąć około 160 milionów złotych.

O pomyślę stało się głośno w lutym tego roku, ale już po zamknięciu listy inwestycji w ramach 100 obwodnic. Licząc na to, że pomysł może trafić na listę rezerwową władze Nowego Sącza rozesłały pisma z prośbą o wsparcie pomysłu przez posłów i samorządowców. Wtedy też na prośbę prezydenta radni Nowego Sącza jednogłośnie podpisali się pod apelem w sprawie budowy obwodnicy wschodniej miasta. Przewaga Nowego Sącza miała polegać na tym, że nie wszystkie propozycje jakie trafiły do rządowego programu były tak zaawansowane jak ta sądecka. Jak deklarował prezydent, miasto już wtedy miało mieć zakończoną fazę koncepcji i projektowania, a także było na końcówce uzyskiwania zgód środowiskowych.

Do piątku (10.04) zostały przedłużone konsultacje społeczne Programu Budowy 100 Obwodnic. Na stornie urzędu opublikowano wzór formularz, który mieszkaniec Nowego Sącza lub przedstawiciele instytucji mogą poprzeć. Znajduje się tam sugestia aby lista zadań w ramach programu została poszerzona o obwodnice wschodnią.

Formularz konsultacyjny należy uzupełnić swoimi danymi adresowymi i przesłać na adres konsultacje100@mi.gov.pl – piszę prezydent na stronie urzędu miasta. Link od formularza.

Z rządowego projektu 100 obwodnic skorzysta 7 miast na terenie Małopolski, między innymi, Tarnów czy Limanowa

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN