Szansa na pomoc i znalezienie przyjaciół. W CUS powstanie grupa wsparcia dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie

19.04.2022

Będzie okazja do rozmowy, uzyskania pomocy, a dla wielu szansa na nowe życie. W tarnowskim Centrum Usług Społecznych powstanie grupa wsparcia dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

Jak powiedziała Radiu RDN przewodnicząca działającego w CUS Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Kamila Kabat, to kolejna edycja projektu, a doświadczenia z poprzednich lat pokazały, że takie działania przynoszą wiele korzyści.

– W poprzedniej edycji mieliśmy kilka osób, które trafiły na spotkania grupy w sytuacji, kiedy sprawca przemocy był już izolowany. Te kobiety po prostu zostały same. Nie było znajomych, rodzina się odcięła. W tej grupie poczuły się tak dobrze, że zaczęły nawiązywać relacje między sobą. Panie zaczęły spotykać się prywatnie, odwiedzać się, wspólnie spędziły Święta. Poprzez te spotkania grupy wsparcie nawiązały relacje koleżeńskie, przyjaźnie. Mają wsparcie cały czas.

Kamila Kabat zauważa, że po zakończeniu pandemicznej izolacji widać wyraźny wzrost przypadków przemocy w rodzinie. Wiele takich sytuacji było ukrytych z powodu obostrzeń sanitarnych, kiedy to pracownicy socjalni nie mieli osobistego, bezpośredniego kontaktu z poszkodowanymi w wyniku przemocy osobami. Tym bardziej potrzebne są działania wspierające osoby, które w swojej rodzinie doświadczają jakiejkolwiek przemocy, czy to psychicznej, fizycznej, czy też ekonomicznej lub seksualnej.

– W samym okresie pandemii tak naprawdę mieliśmy spadek liczby Niebieskich Kart. Wydaje mi się, że miało to związek z tym, że ludzie mieli mniejszy dostęp do specjalistów. Pracownicy socjalni w większości wykonywali swoje zadania zdalnie. Były mniejsze możliwości zobaczyć sytuację danych rodzin. Tak naprawdę teraz, kiedy wracamy do normalności, dopiero te sytuacje wracają. Mamy możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem, więc teraz te sytuacje z okresu pandemii tak naprawdę wychodzą – mówi Kamila Kabat.

Uczestnicy spotkań w ramach grupy wsparcia mogą liczyć na kompleksową pomoc instytucjonalną i psychologiczną, ale także na doświadczenie innych osób borykających się z podobnymi problemami. Pierwsze spotkanie grupy wsparcia dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie odbędzie się 4 maja w godzinach od 9 do 11. Miejscem spotkania będzie budynek Centrum Usług Społecznych przy ul. Granicznej 8A, pokój nr 1.

Szczegółowych informacji o grupie wsparcia udziela Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Centrum Usług Społecznych w Tarnowie przy ul. Granicznej 8A, tel.: 14 688 20 77, 14 688 20 78, 14 688 20 79.

Zgłosić swój udział w grupie wsparcia można, pisząc na adres mailowy: kkabat@cus.tarnow.pl lub dzwoniąc pod numer: 14 688 20 77, 14 688 20 78, 14 688 20 79.

Maria Polaczek, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN