Szczątki generała Bronisława Pierackiego ekshumowane

12.09.2018

Szczątki gen. Bronisława Pierackiego przeszły ekshumacje. To dlatego, że po latach mają wrócić w miejsce pierwotnego spoczynku. To będzie już czwarty pochówek wojskowego.

Po śmierci generał został pochowany na terenie miejskiego cmentarza. Po roku jego trumnę przeniesiono jednak do specjalnie przygotowanego dla bohatera mauzoleum na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu. Uroczystości rozpoczęły się w Warszawie i były rodzajem patriotycznej manifestacji. Jednak po okupacji w 1940 roku Niemcy przenieśli szczątki wraz z granitową płytą ważącą 5,6 tony na cmentarz komunalny.

Środowiska patriotyczne od wielu lat zabiegały o ponowne przeniesienie szczątek na honorowe miejsce. Uda się to zrobić dopiero teraz. Okazją stała się 100-rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Centralnym punktem sądeckich uroczystości będzie pochówek generała.

Ekshumację nadzorował lekarz – antropolog oraz przedstawiciele sanepidu. Mauzoleum jest właśnie odbudowywane – gotowa jest już krypta grobowa, wciąż trwają jednak prace renowacyjne i związane z przebudową alei prowadzącej do Sądeckiej Piety.

Szczątki generała zostały już wyjęte z metalowej trumny i przeniesione do nowej. Ponowny pochówek zaplanowano na 14 października.

Przypomnijmy generał Bronisław Pieracki był legionistą, oficerem Wojska Polskiego, ministrem w rządach II RP, wicepremiera i współpracownika Józefa Piłsudskiego. Został zamordowany przez ukraińskiego nacjonalistę w czerwcu 1934 roku. Chociaż generał urodził się w Gorlicach, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Nowego Sącza. W tym mieście uczęszczał do gimnazjum, był też mocno związany z naszym regionem.

Maria Mółka, Fot. Urząd Miasta Nowy Sącz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN