W “Szczekliku” mniej pacjentów z COVID-19. Od dziś rusza kardiologia

24.11.2020

Decyzją wojewody małopolskiego w Specjalistycznym Szpitalu im. Edwarda Szczeklika przygotowano 140 łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Planowano też utworzenie szpitala jednoimiennego, do czego ostatecznie nie doszło. W ostatnich dniach liczba pacjentów chorych na Covid-19 zdecydowanie zmalała.

Najgorszy był początek i połowa października – mówi dyrektor szpitala Marcin Kuta. – W tej chwili zabezpieczenie “covidowe” jest. Mówię o łóżkach i o personelu, ponieważ tych chorych jest mniej, jest 65 chorych na teoretycznie dedykowanych 140 łóżkach. Chcemy uruchomić części “niecovidowe”, dla pacjentów niezakażonych, mówię tutaj o pulmonologii i kardiologii. Pulmonologie już udało się ruszyć, teraz ruszamy kardiologię.

Jak dodaje, najwięcej zajętych było około 110 łóżek. Do “Szczeklika” przyjmowano wówczas pacjentów z innych powiatów i województw.

Aby odciążyć tarnowskie szpitale, jak wiecie z wiadomości RDN, otwarty zostanie szpital polowy w hali Jaskółka.

– Dzięki temu uda się zmniejszyć liczbę łóżek “covidowych”, czy to w szpitalu św. Łukasza, czy to “Szczekliku” i tam uruchomić, albo przywrócić dodatkowe specjalizacje i oddziały, które były wcześniej zaangażowane, aby leczyć pacjentów “covidowych”. To niezwykle ważne, żeby leczyć nie tylko pacjentów z koronawirusem – mówi wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.

Po uruchomieniu kardiologii Specjalistyczny Szpital im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie przyjmuje na wszystkich oddziałach.

Posłuchaj:
Marcin Kuta
Łukasz Kmita
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN