Szczepienia działają – pokazują dane i przekonują specjaliści

12.10.2021

– Osoby, które chorują w Tarnowie i regionie,  w 99 procentach to niezaszczepieni – mówi wiceprezydent Tarnowa Dorota Krakowska.

I jak dodaje, dane epidemiologiczne pokazują, że szczepienia działają. W ubiegłym roku o tej porze, w ciągu doby było po 100 chorych na Covid-19 w Tarnowie.

W ostatnich dobach było po 5 osób zakażonych albo wcale. Około 90 osób przebywa na kwarantannie.

– Te osoby, które zostały zaszczepione i pewno te, które przechorowały Covid- 19, uzyskały odporność i powoduje to, że mamy znacznie mniejszą liczbę zachorowań. Apeluję do mieszkańców, żeby się szczepili, bo to jest jedyna możliwość, żeby się uchronić od ciężkiej choroby, która zagraża zdrowiu i życiu, a nawet grozi śmiercią. Z informacji, które uzyskujemy od dyrektorów szpitali wynika, że w 99 procentach osoby, które leżą w szpitalu z koronawirusem, są niezaszczepione.

Zgodnie z decyzją wojewody szpital w Dąbrowie Tarnowskiej pozostaje szpitalem covidowym, w Specjalistycznym Szpitalu Szczeklika jest przygotowanych 6 łóżek covidowych, w Szpitalu św. Łukasza 5.

– Dotychczas nie mieliśmy chorych na Covid- 19 hospitalizowanych. Dziś jest ich w Szpitalu Szczeklika 2 w średnim wieku, które przebywają w Centrum Kardiologii. Jeśli chodzi o Dąbrowę Tarnowską, obecnie przebywa tam około 40 chorych, z tego 4 są pod respiratorem.

Tymczasem u dwóch pacjentów na Oddziale Neurochirurgii potwierdzono zakażenie koronawirusem.

O tym piszemy tutaj:

Dwie osoby chore na Covid-19 na Oddziale Neurochirurgii w Tarnowie

W Tarnowie w pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi jest 53 tysiące osób. To około 56 procent mieszkańców.

Do 19. roku życia zaszczepionych jest najmniej, tylko 35 proc. populacji. Dwudziesto- i trzydziestolatków natomiast 44 proc. Największą grupą zaszczepionych są osoby od 70 lat, którzy zaszczepili się w prawie 80 procentach.

Dodajmy, że zainteresowanie trzecią dawką w Tarnowie jest niewielkie, podobnie jak pierwszym szczepieniem.

Posłuchaj:
Dorota Krakowska
Jadwiga Koziol, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN