Szkoła wojskowa w Wojniczu chce trafić pod opiekę Ministerstwa Obrony Narodowej

10.01.2022

Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. św. Jana Pawła II w Wojniczu rozpoczął starania, by klasa o profilu wojskowym została objęta opieką Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jak mówi dyrektor szkoły Agnieszka Kapek, pod skrzydłami MON szkoła będzie mogła przygotować bardziej atrakcyjną ofertę dla uczniów.

– Chcemy jeszcze bardziej uatrakcyjnić kształcenie wojskowe w naszej szkole, a uczniom dać możliwość ze skorzystania z przywilejów tego programu. Będą to dodatkowe punkty podczas rekrutacji do akademii wojskowych, ułatwienia podczas aplikowania w szeregi armii i możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej. W samym projekcie została także przewidziana możliwość dofinansowania wyposażenia dla uczniów w formie np. zestawu umundurowania oraz dla szkoły zestaw sprzętu do szkolenia oddziałów przygotowania wojskowego.  Mogą to być hełmy, busole, kompasy, kamizelki taktyczne – coś co przysłuży się uczniom.

Dodatkowym atutem ma być także obóz wojskowy, na który uczniowie będą mogli pojechać na zakończenie edukacji w szkole.

– Jest to przewidziane w samym programie. Na zakończenie nauki zaplanowano 60 godzin obozu dla uczniów. Z pewnością będzie to coś, co zapadnie w pamięć młodzieży, a przy okazji dodatkowo doświadczy i przygotuje do pracy w wojsku – dodaje Agnieszka Kapek.

Szkoła w Wojniczu, przy edukacji uczniów w klasach wojskowych, od lat współpracuje z 6. batalionem dowodzenia w Krakowie.

– Na bazie porozumienia z 6. batalionem dowodzenia w Krakowie, młodzież przez 3 godziny w tygodniu spotyka się z żołnierzem, który przeprowadza z nimi zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Uczniowie czasem także wyjeżdżają do batalionu na zajęcia. Piątki są dniem mundurowym, wtedy są prowadzone zajęcia z przysposobienia wojskowego. Młodzież wtedy także np. wyjeżdża na strzelnicę. Oprócz tego mają przewidziany obóz wojskowy – przedstawia Agnieszka Kapek.

Dyrektor szkoły mówi, że jeżeli uda się uzyskać wsparcie MON, to klasa ruszyłaby w roku szkolnym 2022/2023.

Wnioski o objęcie patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej szkoły można składać do końca marca. Szkoły, które chciałyby podjąć współpracę z ministerstwem muszą zgłosić się do organu prowadzącego szkołę, czyli miasta bądź powiatu.

By przystąpić do projektu trzeba spełnić kilka kryteriów, m.in. współpracować z jednostką wojskową, czy w naborze do klasy musi być minimum 22 uczniów.

 

Jakub Sajdak, fot. www.wojnicz.edu.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN