Szkoły w gminie Pleśna do likwidacji?

02.07.2020

Gmina Pleśna szuka oszczędności i analizuje, czy nie ma możliwości przeniesienia klas 5-8 w szkole w Świebodzinie do placówki w Pleśnej. Podobne plany są wobec szkół w Lichwinie, Janowicach i Szczepanowicach.

Zmiany weszłyby w życie od przyszłego roku szkolnego, 2021-2022.

Placówki w tych miejscowościach miałyby się stać filiami, w których nadal uczyłyby się najmłodsze dzieci – do czwartej klasy szkoły podstawowej.

Jesteśmy zadowoleni z naszej szkoły – mówi matka jednego z dzieci uczących się w szkole w Świebodzinie.

– Nie tak dawno wymienione były okna, dach, robiona była elewacja. Utworzony został też orlik. W tym momencie jak szkoła może być nierentowana, skoro jeśli te cztery klasy by były. Szkołę nadal trzeba byłoby ogrzewać i dbać o nią, bo inaczej budynek się zniszczy. Biorąc pod uwagę osiągnięcia tej szkoły, to ma one wysokie wymagania wobec uczniów i sukcesy na olimpiadach. Uważam, że ci nauczyciele też byliby niesprawiedliwie potraktowani.

Jak dodają rodzice, zmiany to także wydłużenie czasu dojazdu dzieci do szkoły.

Rodzice i środowisko szkolne nie zgadzają się z tym pomysłem – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Świebodzinie Maciej Pokorny.

– Środowisko lokalne jest bardzo związane ze szkołą, która ma już 85 lat. Wieś Świebodzin gdyby była pozbawiona własnej szkoły to jest degradacja i zaprzeczenie reformy, która była wprowadzona kilka lat temu. Była zasada taka, żeby te szkoły wiejskie pozostawić.

Dodaje, że w klasach szkoły w Świebodzinie, które miałyby być przeniesione do szkoły w Pleśnej uczy się obecnie od dziesięciu do piętnastu uczniów.

Temat był poruszany na komisjach rady gminy i na sesjach, ale na razie nie ma żadnych konkretnych ustaleń – mówi zastępca wójta gminy Pleśna Ryszard Stankowski.

– Mieliśmy spotkanie z dyrektorami w tym zakresie i poprosiliśmy o pewne dane. Chcemy te prace analityczne ukończyć myślę że do połowy sierpnia, żeby później porozmawiać z radnymi i pokazać te wszystkie aspekty z tym związane. Jeśli trzeba będzie, to porozmawiamy też ze związkami zawodowymi. Jesteśmy w kontakcie z dyrektorami szkół. Dajemy sobie czas na te prace analityczne, a o ich wyniku na pewno wszyscy zainteresowani zostaną poinformowani.

Decyzję o przekształceniu szkół w filie podejmie rada gminy w Pleśnej. Musi ją także zatwierdzić małopolskie Kuratorium Oświaty.

Do tematu będziemy wracać.

Posłuchaj:
Rodzic
Maciej Pokorny
Ryszard Stankowski
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN