Jak szkoły poradzą sobie z podwójnym rocznikiem?

03.06.2019

Prawie 5 tys. 200 osób ma zostać przyjętych do klas pierwszych szkół średnich w Tarnowie. W tych placówkach będzie 160 oddziałów. Kumulacja roczników to prawdziwe wyzwanie zarówno dla szkół, jak i dla uczniów.

W tarnowskich szkołach zajęcia od nowego roku szkolnego będą się kończyć później niż obecnie.

Lekcje mogą być wydłużone nawet do godziny 18.00 – przyznaje Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji tarnowskiego magistratu.

– Będą takie placówki, głównie dotyczy to szkolnictwa zawodowego, gdzie jest ograniczony dostęp do tych pracowni zawodowych. Tu dyrektor musi umożliwić dostęp każdemu, tutaj te zajęcia będą trwały w niektóre dni i dla niektórych oddziałów do 18.00 czy 19.00, tego jeszcze nie wiemy bo to jest kwestia tak naprawdę naboru.

Do szkół przybędzie zarówno absolwentów gimnazjów, jak i kończących klasy ósme – będzie więc na pewno ciasno – dodaje Bogumiła Porębska.

– Na pewno będzie bardzo dużo młodych ludzi na korytarzach, bo jak III LO planuje 14 oddziałów klas pierwszych, 7 po szkole podstawowej i 7 po gimnazjum, to trzeba to jakoś rozłożyć, pytanie jak dyrektorzy poradzą sobie z podziałem godzin, może będzie tak, że nie wszyscy będą zaczynać o 8.00, nie umiem tego powiedzieć. Jak nie o 8.00 to trzeba wydłużyć nie do 15.00, ale na przykład do 17.00.

Jak informowaliśmy, w Tarnowie ok. 70 nauczycieli dostało wypowiedzenie warunków pracy.

Czy rzeczywiście tak będzie, okaże się we wrześniu, będzie to zależeć od naboru do szkół.

Posłuchaj:
Bogumiła Porębska
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN