Sztuka zawitała do galerii… handlowej [ZDJĘCIA]

16.05.2021

W tarnowskiej Galerii Gemini swoje prace prezentują uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Plastycznych, specjalizujący się w renowacji mebli, wyrobów snycerskich oraz elementów architektury (stiuków, sgraffito, kamieniarki ozdobnej).

Nauczycielka ZSP, Justyna Smogorzewska-Bednarz, tłumaczy, że wystawa pokazuje proces kształcenia przyszłych konserwatorów.

– Są to prace realizowane w ramach Policealnego Studium Plastycznego, w ramach kształcenia na specjalizacji renowacji mebli i wyrobów snycerskich oraz renowacji elementów architektury. Wystawa, w połączeniu właściwie z prezentacją, jest niejako takim streszczeniem całego procesu kształcenia. Prezentowane są prace z zakresu technik tradycyjnych z danej właśnie specjalizacji.

Na ścianie podziemnego parkingu w strefie niebieskiej, uwagę klientów galerii przyciąga pokaz animacji multimedialnych – prac dyplomowych absolwentów kierunku projektowanie graficzne.

Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych, Janusz Jędrzejczyk, tłumaczył dlaczego na prezentację sztuki wybrano galerię handlową.

– Te pomysły na wspólne działania pojawiły się co najmniej rok temu, nawet więcej, bo jeszcze przed pandemią. My kształcimy młodzież w sztukach plastycznych, które, żeby je podziwiać, trzeba oglądać. Jeśli zamkniemy się tylko i wyłącznie w szkole, no to ten ogląd, co robimy, będzie zdecydowanie mniejszy.

Prace renowatorskie uczniów i absolwentów ZSP w przestrzeni Galerii Gemini oglądać można do końca maja w dni robocze, w godzinach otwarcia galerii, czyli od 9 do 21.

Animacje będą prezentowane tylko do sobotniego wieczoru, do zamknięcia galerii.

Posłuchaj:
Justyna Smogorzewska-Bednarz
Janusz Jędrzejczyk
Maria Polaczek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN