Szukamy bliźniaka genetycznego dla Ani Tyrki z Łukowej

22.01.2021

Fundacja DKMS prowadzi akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla 27-letniej Ani Tyrki z Łukowej, chorej na nowotwór krwi.

Pod koniec zeszłego roku Ania Tyrka, szczęśliwa mam trójki dzieci, dowiedziała się, że choruje na ostrą białaczkę szpikową. W swojej najbliższej rodzinie nie ma dla niej zgodnego dawcy, dlatego potrzebuje przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego.

Ze względu na pandemię nie mamy możliwości prowadzenia rejestracji stacjonarnej, więc udostępniliśmy możliwość rejestracji on-line – mówi Anna Dorsz, koordynator ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS. – Założyliśmy stronę internetową dedykowaną Ani, na której każdy z chętnych może zamówić pakiet rejestracyjny i dzięki temu zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku, by w przyszłości pomóc Ani bądź innemu choremu na nowotwór krwi. Wystarczy wejść na stronę i zamówić pakiet rejestracyjny. Pakiet przyjdzie do domu pocztą, składa się na niego formularz rejestracyjny na dane osobowe oraz pałeczki do pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać potencjalnym dawcą szpiku?

– Przede wszystkim trzeba być w wieku między 18 a 55 lat, trzeba być w ogólnie dobrym stanie zdrowia i nie można mieć dużej nadwagi. Ponadto decyzja o rejestracji musi być świadoma. Osoba, która się rejestruje, musi wyrazić zgodę na pobranie komórek dwiema metodami i jeżeli ktoś już raz się rejestrował jako potencjalny dawca, to nie musi robić tego ponownie – tłumaczy Anna Dorsz.

Pakiet rejestracyjny można zamówić na stronie https://www.dkms.pl/pl/razem-dla-ani. Po wypełnieniu i pobraniu wymazu należy go odesłać z powrotem do Fundacji DKMS w załączonej do pakietu kopercie. Rejestracja jest bezpłatna.

Szacuje się, że każdego roku w Polsce ponad 13 tysięcy osób dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Blisko 700 z nich potrzebuje szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Posłuchaj:
Anna Dorsz
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Seweryn Partyński
play
Rozmowa Kulturalna - Benedykt Polański
play
Słowo za słowo(NS) - Łukasz Smetana
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN