Szykują się podwyżki za wodę i ścieki

15.02.2021

Tarnowskie Wodociągi złożyły wniosek o zmianę trzyletniej taryfy opłat do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Ceny w tym roku mają wzrosnąć o około 30 groszy za metr sześcienny wody i ścieków i o 20 w najbliższych dwóch latach.

To nie są znaczące podwyżki, myślę, że całkiem naturalne i myślę, że będziemy z tego jako mieszkańcy zadowoleni – przekonuje prezes Tarnowskich Wodociągów, Tadeusz Rzepecki.

– Są to zbliżone do inflacyjnych planów zarówno rządu, jak i usług, więc sądzę, że mieszkańcy Tarnowa, Gminy Tarnów i Skrzyszowa nie muszą się obawiać, ze to będą jakieś znaczące wzrosty. Ceny wzrosną w najbliższych latach między 2 a 4,5 procent, z tym że te wyższe stawki procentowe będą w pierwszym roku, bo to jest tak, jakby wyrównanie tego, co było niespodzianką w poprzednim okresie taryfowym. Pierwszy rok wzrost będzie więc do 4,5 procent, w drugim i trzecim w granicach 2 do 3 proc.

Jak tłumaczy prezes Tarnowskich Wodociągów, powodem wzrostu cen jest przede wszystkim wzrost cen energii.

– Najbardziej bolesną dla przedsiębiorstwa jest wzrost cen energii. Może tego nie widzimy w indywidualnych gospodarstwach, bo płaciliśmy trochę mniej, ale przedsiębiorstwa zostały dotknięte wzrostem cen o kilkadziesiąt procent w czasie ostatnich trzech lat. Druga rzecz to oplata za pobór wody – wzrosła kilkakrotnie. Trzeci powód to wzrost płac

Nowe ceny za wodę i ścieki mają wejść od 18 maja.

Posłuchaj:
Tadeusz Rzepecki
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za Słowo (NS) - Adam Ruszaj
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN