Szykują się zmiany w Pałacu Młodzieży. Od września bez jazdy konnej, koła rowerowego czy kursów językowych

23.05.2020

Zwolnienia pracowników i likwidacja części działów – o takiej sytuacji w sądeckim Pałacu Młodzieży informuje wiceprzewodniczący Rady Miasta Artur Czernecki. Dlatego, że pracownicy zwrócili się do niego z prośbą o interwencję, złożył on interpelację w tej sprawie do prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Ratusz odpowiada na nasze pytania w tej sprawie.

Wiceprzewodniczący Artur Czernecki liczy na wyjaśnienie tego, czemu zmieniły się przyszłoroczne arkusze organizacyjne Pałacu Młodzieży. – Nie chciałabym, żeby Pałac Młodzieży, który służy najmłodszym mieszkańcom Nowego Sącza, zaprzestał swojego funkcjonowania. Tam w części też chodzą dzieci i młodzież z sąsiednich gmin – podkreśla radny.

Do wiceprzewodniczącego zgłosiły się osoby, które poinformowały m.in. o tym, że zlikwidowany ma zostać dział Folkloru i Tradycji czy działu Kultury Żywego Słowa, a także Galeria im. Stanisława Szafrana.

Wiceprzewodniczący obawia się też, że w te działania mogą dążyć do likwidacji Pałacu Młodzieży w obecnie funkcjonującej formie. – Nie chciałbym, żeby potwierdziło się przeniesienie pozostałych grup do Miejskiego Ośrodka Kultury i wystawienie budynku w centrum miasta na sprzedaż, bo takie głosy też do mnie docierały. Wiemy, że w latach 90-tych dyrektor Butowski wielkimi staraniami uratował ten obiekt, który został w ostatnim czasie wyremontowany za pieniądze mieszkańców naszego miasta – dodaje.

Jak udało nam się dowiedzieć w Pałacu Młodzieży rzeczywiście szykują się zmiany. Problemem są finanse i niskie subwencje, jednak odpowiedzialna za edukacje i kulturę w mieście wiceprezydent Magdalena Majka, podkreśla, że Nowy Sącz nie jest jedynym miastem, który musi ograniczać działania edukacyjne.

Jak dodaje, nigdy nie pojawił się pomysł likwidacji zespołu Sądeczoki czy innych jednoznacznie wiążących się z tym miejscem zajęć. W grę ma wejść połączenie części działów i skupienie się wyłącznie na kulturze i sztuce.

Były tu organizowane takie zajęcia jak Koło Jazdy Rowerowej czy Koło Jazdy Konnej, albo kursy językowe, które również organizował Pałac Młodzieży. Zdecydowaliśmy, że tego rodzaju zajęcia w przyszłym roku nie będą realizowane. Natomiast wszystkie zajęcia artystyczne, które w założeniu ma realizować Pałac Młodzieży będą się odbywać. Nie było w żadnym momencie pomysłu, żeby je likwidować – wyjaśnia nam Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza.

Zajęcia nie będą też przenoszone w inne miejsce. Ratusz chce zdobyć pieniądze z funduszy norweskich na remont części Pałacu Młodzieży, w którym odbywają się zajęcia folklorystyczne tj. próby zespołu Sądeczoki.

Jeśli chodzi o zwolnienie, zdaniem wiceprezydent sprawa nie jest przesądzona, ale na pewno pojawią się cięcia związane z ilością godzin. Czy to oznacza całe etaty? W tym przypadku ostateczne decyzję mają należeć do dyrekcji Pałacu Młodzieży. Jak się dowiedzieliśmy, ostateczne decyzję w sprawie reorganizacji pracy Pałacu Młodzieży mają zapaść w najbliższym czasie. Do tematu będziemy więc wracać.

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN