Szykuje się przeprowadzka bocianów

06.02.2018

Po ponad 40 latach bociany z komina liceum w Pilźnie czeka przeprowadzka. Gniazdo zostanie przeniesione na specjalną platformę umieszczoną na dachu szkoły. “Operacja” jest konieczna ze względów bezpieczeństwa.

Pilźnieńskie bociany na wiosnę czeka niespodzianka. Ich dom zmieni lokalizację, bo jest zbyt ciężki i stwarza zagrożenie dla konstrukcji stropu budynku – wyjaśnia Maciej Kozik dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska dębickiego starostwa. – Gniazdo zostanie przeniesione na specjalną platformę, która została zamontowana na dachu szkoły – mówi dyrektor.

Przeprowadzką zajmie się specjalistyczna firma. Nie jest to łatwe zadanie, bo gniazdo może ważyć nawet tonę – tłumaczy Sławomir Pięciorek z firmy Alpi –Mal. – Konstrukcja stalowa jest już zamontowana. Następnie przyjedzie specjalny podnośnik, który przeniesie gniazdo. Nie jest to łatwe zadanie, bo bociani dom jest bardzo ciężki, bo zbudowany jest nie tylko z patyczków, ale także błota i śmieci – dodaje.

A jak ptaki przyjmą przymusową przeprowadzkę i czy mieszkańcy Pilzna usłyszą specyficzne dźwięk, przekonamy się już na wiosnę.

Posłuchaj:
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN