Szykuję się rewolucja ciepłownicza w Nowym Sączu?

08.10.2019

MPEC w Nowym Sączu ma dodatkowe trzy miliony złotych na modernizację sieci ciepłowniczej. Za te pieniądze ma kupić też piec na biomasę. Sieci ciepłownicze zostaną zmodernizowane m.in na osiedlu Barskim czy Westerplatte. Jak wyjaśnia Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu Paweł Kupczak, pieniądze udało się uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

– Mamy określone środki, które zostały na nie pozyskane, ale jak na przykładzie biomasy gdzie mieliśmy pozyskane cztery miliony dotacji na projekt wart dziesięć milionów 750 tysięcy, okazało się, że mimo trzykrotnego przetargu najniższa oferta wykonawców była o milion wyższa od środków, które mieliśmy zabezpieczone. Ten dodatkowy milion musielibyśmy pozyskać tu wewnątrz spółki.

Nowy kocioł i modernizacja ma sprawić, że MPEC będzie spalać mniej węgla i zaoszczędzi na okresie grzewczym.

Z tą inwestycją przedsiębiorstwo nie będzie musiało płacić za uprawnienia do spalania węgla, a to przyniesie dodatkowe oszczędności.

Nowy piec w MPEC-u ma zostać zainstalowany do końca listopada przyszłego roku, remont sieci ciepłowniczych ma zakończyć się do 2023 roku.

Posłuchaj:
Paweł Kupczak
Aleksandra Podziewska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN