Tanie lokale do wynajęcia dla przedsiębiorców na Starówce. Czy ożywią Stare Miasto?

18.09.2019

Nawet za 4 zł od metra kwadratowego mogą wynająć lokale osoby, które mają pomysł na działalność gospodarczą przy Żydowskiej, Bernardyńskiej czy Wałowej. Lokale są małe – do 40 metrów kw.

Miasto przekonuje, że powinno to ożywić Stare Miasto.

– Chodzi o ożywienie Starego Miasta i uaktywnienie tych lokali, które do tej pory na przetargach nie znalazły najemców. Chcemy wprowadzić przedsiębiorców, którzy nie zamkną o 16.00 czy 17.00, ale będą mieli otwarte chociaż do godz. 21.00. Chodzi np. o małe kawiarnie. To miałoby rację bytu, ożywiłoby, bo działalność handlowa obecnie kończy się o 17.00 – mówi Janusz Galas, prezes Miejskiego Zarządu Budynków.

Co na to przedsiębiorcy?

Ci, których zapytaliśmy o opinie, mówią, że obniżone czynsze są atrakcyjne, ale nie w momencie, gdy nikt o wynajmie lokalu na Starówce nie myśli, bo nie ma gdzie zaparkować w centrum i handel upada.

– Najpierw potrzeba jakiegoś parkingu, rozmów w z przedsiębiorcami o tym, czego brakuje. Gdyby było dla kogo otworzyć te lokale, to pomysł super – możliwość rozwoju jakiegoś młodego przedsiębiorcy. Ale dla kogo to otworzyć? Lokali wolnych w centrum teraz jest całe mnóstwo i nikt nawet nie pyta o ceny, nikt nie pyta o lokale, bo nie ma możliwości dojechania do tego centrum i to odstrasza klientów – mówił Robert Cichoń ze stowarzyszenia Zmieńmy Stare Miasto Tarnów.

Czynsz o obniżonej do 90 proc. cenie za lokal będzie obowiązywać przez dwa lata w ramach programu “Śródmieście dla biznesu”. W tym okresie najemca nie będzie mógł zrezygnować.

Może to zrobić po dwóch latach, gdy już będzie obowiązywał czynsz rynkowy.

Posłuchaj:
Janusz Galas
Robert Cichoń
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN