Tarnów: Spór w Radzie Miasta – co z budzetem? [WIDEO]

30.12.2016

 

Spór na sesji Rady Miasta w Tarnowie, co z budzetem? – pytaja nawet ogólnopolskie portale odnoszac sie do atmosfery politycznej w miescie pod Góra sw. Marcina. Jak informowalismy, najwazniejsza uchwala w roku, czyli plan dochodów i wydatków, nie zostala wczoraj przyjeta, bo prezydencka opozycja uznala, ze, ze Roman Ciepiela nie poszedl na oczekiwany kompromis i nie uwzglednil poprawek przygotowanych przez radnych Prawa i Sprawiedliwosci. Dyskusji budzetowej nie brakowalo emocji i ostrych sformulowan.

Radny Józef Gancarz, który oficjalnie zglosil wniosek o przerwanie sesji uwaza, ze budzet zaproponowany przez prezydenta nie tylko nie spelnia oczekiwan, ale i hamuje rozwój Tarnowa. – Uwazamy, ze rozwój miasta moze byc teraz zatrzymany, nie ma tutaj inwestycji najwazniejszych – osiedlowych, inwestycji, które sa od mieszkanców, które czekaja nawet kilka lat. W tym momencie tego budzetu nie mozemy glosowac – dodaje.

A tymczasem prezydent Roman Ciepiela, który byl gosciem porannego programu Slowo za slowo zapytany o mozliwosc dalszej wspólpracy z opozycja i atmosfere w Radzie Miasta nie uwaza, aby byla ona zla. Jego zdaniem nie ma nic dziwnego w tym, ze waznym sprawom towarzysza ostre spory. – To, ze jest dyskusja, ze sa rózne glosy to jest norma, to jest norma demokratyczna. Jezeli zrezygnowalibysmy z publicznej debaty to byloby zle. Nie unikajmy nawet ostrego sporu, bo tylko tak mozna wydytkutowac cos co jest prawdziwe i cos co zmierza do osiagniecia kompromisu – przekonuje.

Mieszkancy Tarnowa, jak sprawdzilismy, sledza tarnowskie wydarzenia i sa poinformowani o wczorajszym odrzuceniu glosowania nad budzetem. Przeszkadza im nerwowa atmosfera w Radzie Miasta. – To nie do pomyslenia, az przykro sluchac – mówia.

Roman Ciepiela zapytany o porównanie atmosfery w Sejmie, w którym od dwóch tygodni tocza spory i protesty poslów do poziomu emocjonalnego dyskusji w Tarnowie, nie widzi analogii. Nie chce tez jednoznacznie odpowiedziec na pytanie czy, zgodnie z wola radnych PiS, by przeglosowac budzet w styczniu, pójdzie na ustepstwa. Przypomnijmy, prezydent Tarnowa wywodzi sie z Platformy Obywatelskiej, wybory w miescie wygral jako kandydat z tego ugrupowania. W Radzie Miasta natomiast wiekszosc ma Prawo i Sprawiedliwosc. Dodajmy, ze to wlasnie z inicjatywy radnych PiS w czerwcu tego roku szef tarnowskiego samorzadu nie uzyskal absolutorium.

Posluchaj fragmentów sesji:

Posluchaj Józefa Gancarza:

Posluchaj Romana Ciepieli:

Posluchaj mieszkanców:

 

zobacz takze: [youtube]https://youtu.be/4s2cgdhSWuQ[/youtube]

Dorota Kunc 

Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Pieniążek
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN