Tarnów bardziej traci czy zyskuje na bliskości Krakowa?

23.07.2019

Kraków stał się w ostatnich latach jednym z najlepszych miejsc w kraju na otwieranie nowoczesnego biznesu – opisuje dziennik Rzeczpospolita w raporcie – potencjał inwestycyjny polskich miast. Jest liderem Europy jeśli chodzi o atrakcyjność dla branży innowacyjnych usług dla biznesu.

W stolicy Małopolski szybko przybywa też firm i pracowników w branżach zarządzania zasobami ludzkimi i informatycznej.

Z kolei atutem Wrocławia są ludzie. Ich kreatywność i wysokie kompetencje sprawiają, że firmy tam inwestują.

Pod względem sytuacji demograficznej przodują natomiast Rzeszów i Białystok, a dla inwestorów kapitał ludzki to największy magnes.

Czy Tarnów bardziej zyskuje, czy też traci na bliskości Krakowa i Rzeszowa? Pytamy o to mieszkańców.

– Myślę, że na tym tracimy, bo dużo ludzi wyjeżdża do Krakowa za pracą. – Tracimy, bo Kraków ma dużo więcej atrakcji, a będąc blisko każdy automatycznie w wolnym dniu jedzie stąd do Krakowa. – Niedawno zjechałam do Tarnowa i będąc tutaj ciągnie mnie do większego miasta. W Krakowie jest więcej lepszej pracy, a jeżeli chodzi o wynajem mieszkania jesteśmy na tym samym poziomie co Kraków, w Tarnowie jest bardzo drogi czynsz w porównaniu do tego, ile się zarabia.

Czy to dla Tarnowa dobrze, czy źle, że jest w pobliżu miasta o tak dużym potencjale jak Kraków?

Jak mówi Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prezydenta – to, że Kraków jest tak blisko, to dobrze z punktu widzenia osób, które chcą studiować w renomowanych uczelniach czy tych, którzy korzystają z dóbr kultury.

– Musimy też pamiętać o uwarunkowaniach innego rodzaju. Kraków jest pewnego rodzaju wielkim odkurzaczem dla Tarnowa. Zasysa z Tarnowa sporo kadr, przede wszystkim młodych ludzi nieźle wyedukowanych, którzy tam znajdują miejsce pracy i niektórzy miejsce do życia również. Niestety tarnowskie firmy płacą znacznie mniej niż podobne w Krakowie i ta kadra z Tarnowa w dużej części odpływa.

Potencjałem Tarnowa, jak dodaje rzecznik magistratu, jest m.in. kształcąca się tu młoda kadra inżynierska. W Tarnowie mieszka się też taniej i są niższe ceny – dodaje.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Chętnie je poznamy. Piszcie w komentarzach na radiowym fb.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Ireneusz Kutrzuba
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (NS) - Przemysław Czarnek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN