Tarnów będzie miał swój Gaj Sprawiedliwych [ZDJĘCIA]

07.03.2019

Powstanie on na wzór miejsca, które jest w Jerozolimie. Zasadzone drzewka będą przypominały o tarnowianach, którzy w czasie wojny ratowali żydów i otrzymali za to tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

To byli wyjątkowi ludzie, którzy żyli obok siebie w jednym mieście – mówi żydowski kantor Symcha Keller.

– Ci ludzie ratowali osoby, które były innej narodowości czy innego wyznania. Czasami były to też osoby obce kulturowo, dlatego że żydzi w Polsce, mówili językiem Jidisz. Często język polski dla nich był takim potocznym, ale nawet jeszcze nie perfekcyjny. I te kultury żyły obok siebie, czasami się przeplatały. Ale tak naprawdę to były dwa narody.

Gaj Sprawiedliwych powstanie na placu Rybnym, nieopodal pozostałości po starej synagodze. – Będzie upamiętniał 17 tarnowian oraz Juliusa Madritscha  – nazywanego austriackim Schindlerem – mówi Adam Bartosz prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

– Każda historia jest osobna. Mamy tu spis tych wszystkich 17 sprawiedliwych. Ale będzie jeszcze jedna osoba, to jest Julius Madritsch. To jest ustawiak, który pracując tu w Tarnowie, podjął podobną misję co Schindler, który uratował wiele istnień żydowskich. Każde drzewo będzie miało tabliczkę z nazwiskiem osoby, które jest poświęcone z maleńkim objaśnieniem, jaka była rola tej osoby.

Gaj Sprawiedliwych w Tarnowie ma zostać posadzony w październiku – podczas żydowskiego Święta Szałasów.

Posłuchaj:
Symcha Keller
Adam Bartosz
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN