Tarnów będzie miał swoją winnicę miejską

26.01.2021

Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy wygrało przetarg na dzierżawę gruntów na południowym stoku przy Pałacu Sanguszków. Tam, w porozumieniu z miastem ma powstać pierwsza miejska winnica.

Wiemy już, że nazwa wina będzie związana z Tarnowem. To efekt współpracy Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy z Tarnowską Organizacją Turystyczną, które promuje markę EnoTarnowskie.

– W tym momencie wraz z członkami Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy dopracowujemy, jak to będzie wyglądać, ile winnic w ten projekt wejdzie. Jeszcze parę chwil i to wszystko zostanie doprecyzowane. niemniej jednak na pewno pod jednym logo będziemy funkcjonować i będziemy promować Tarnów jako region winiarski – mówi prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy Robert Beściak.

Jak dodaje Robert Beściak już w tym roku zostaną zasadzone pierwsze krzaki winorośli.

– Mamy dwa lata na założenie winnicy. Najprawdopodobniej już w tym roku uda się niewielką część obsadzić, bo mamy już luty. Nie ulega wątpliwości że trzeba będzie przygotować ogrodzenie, które będzie nas chronić przed zwierzyną. Trzeba przygotować teren i wyciąć sad, który tam częściowo jest.

Łącznie ma być posadzone ponad 31 tysięcy krzewów, co ma sprawić, że będzie to jedna z największych winnic w regionie.

Pierwsze butelki z tarnowskim winem pojawią się w obiegu już w 2024 lub 2025 roku

Posłuchaj:
Robert Beściak
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN