Tarnów będzie świętował kolejne urodziny

02.03.2021

7 marca przypada 691. rocznica lokacji miasta Tarnowa. Tegoroczne świętowanie przybierze formę cyklu wydarzeń kulturalnych, choć nie wszystkie udało się zrealizować według planów organizatorów.

Jedną z planowanych atrakcji, których nie uda się zrealizować w ten dzień, jest film o historii Tarnowa wyświetlany na budynkach zabytkowych kamienic placu Kazimierza, czyli tzw. video mapping.

Mieliśmy na 7 marca fantastyczny pomysł, jest już właściwie zrealizowany, video mappingu, który miał być prezentowany na placu Kazimierza, mapping 3D z historią miasta. Przez kilka miesięcy graficy pracowali nad tym i liczyliśmy, że już wtedy te obostrzenia będą zdjęte, niestety jest inaczej. Mapping jest gotowy, ale będziemy musieli zrealizować go w innym terminie, nie na urodziny – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury UMT.

Miasto nie rezygnuje jednak z obchodów, które rozpocznie już w przeddzień urodzin. 6 marca o 18:00 i 20:00 w kinie Marzenie odbędzie się koncert pt. ‘Osiecka’ w wykonaniu tarnowskich artystów.

W Biurze Wystaw Artystycznych będzie można obejrzeć dwie wystawy.

“Antygrawitacja” jest inspirowana m.in.. myślą wybitnych tarnowian, kosmologa ks. prof. Michała Hellera, pisarza Jacka Dukaja i architekta Jana Głuszaka “Dagaramy”. Wernisaż wystawy odbędzie się w formie wirtualnej, w piątek 5 marca o godz. 18.30, a wystawa czynna będzie do 5 kwietnia.

“Otulone ciszą” to wystawa Oliwii Smoleń, laureatki Nagrody Publiczności “VII Salonu BWA Tarnów 2020”. Wirtualny wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 27 lutego o godz. 18.30, a prace Oliwii Smoleń oglądać będzie można do niedzieli, 28 marca.

Teatr im. Ludwika Solskiego, wystawi z tej okazji dwa spektakle – “Jaś i Małgosia” Moniki Wenty oraz “Po co jest noc” będący połączeniem kilkunastu wierszy i fragmentów prozy Edwarda Stachury. Oba przedstawienia odbędą się 7 marca, odpowiednio o 16:00 i 18:00.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej natomiast odbędzie się rozmowa z Krzysztofem Moskalem na temat dawnych właścicieli Tarnowa. Na profilach społecznościowych instytucji będzie można obejrzeć cykl “O zamku w kilku słowach” dedykowany dzieciom i “Tarnów – opowiadanie z dalekiej przeszłości” – fragmenty legendy Walerii Szalay czytane w odcinkach.

Posłuchaj:
Marcin Sobczyk
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN