Tarnów. In vitro przegłosowane. Naprotechnologia ‘spadła’ z porządku obrad

27.01.2022

Głosami 14 do 10 podjęto projekt uchwały, zgodnie z którą Tarnów będzie dofinansowywał z budżetu miasta pozaustrojową metodę zapłodnienia.

Za podjęciem uchwały byli radni z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Nasze Miasto Tarnów. Z kolei przeciw zagłosowali przedstawiciele Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Jeden radny nie oddał głosu.

Oznacza to, że młode i bezdzietne małżeństwa, które zamieszkują minimum od roku na terenie miasta, będą mogły liczyć na dofinansowanie w kwocie 5 tysięcy złotych do jednej procedury in vitro.

Projekt od początku wzbudzał kontrowersje wśród środowisk konserwatywnych. W związku z tym radni PiS przygotowali projekt uchwały, zgodnie z którym Tarnów miałby dofinansować leczenia przyczyn niepłodności metodą naprotechnologii.

– Klub Prawa i Sprawiedliwości popiera leczenie przyczyn niepłodności metodą naprotechnologii. Jako członek komitetu wnioskodawczego chcę powiedzieć, że uzbieraliśmy ponad 1 300 głosów poparcia za naszym projektem. Zostaliśmy zobowiązani, aby tę metodę popierać i będziemy o nią walczyć w następnych miesiącach, bo też chcemy pomagać młodym, bezdzietnym rodzinom, aby miały własne dzieci – mówił Stanisław Klimek podczas debaty.

Co z projektem uchwały w sprawie naprotechnologii? Pierwotnie miał być procedowany na sesji rady miasta, jednak wnioskodawcy poprosili o wycofanie tego punktu z porządku obrad i przełożenie go na następną sesję. Otrzymał on także negatywną opinię prezydenta oraz jego prawników.

Program wsparcia leczenia niepłodności tą metodą miałby objąć 60 par, pozostających przynajmniej od 2 lat w sformalizowanym związku małżeńskim i przynajmniej jeden z małżonków jest zameldowany na terenie Tarnowa od 2 lat, jeśli ukończyli 25. rok życia i nie przekroczyli 45. roku życia. Miasto na ten cel miałoby wydać 275 tysięcy złotych.

Więcej o tej sprawie pisaliśmy tutaj:

Tarnowianie wyrazili ‘tak’ dla naprotechnologii. Czy jednak uchwała ma szanse wejść w życie?

Tak dla naprotechnologii – społecznicy rozpoczęli zbiórkę podpisów

Społecznicy chcą, by tarnowski samorząd dofinansował naprotechnologię

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN