Tarnów na chwilę wrócił do średniowiecza. Dzień Hetmański pełen atrakcji [ZDJĘCIA]

25.09.2021

Wielki Korowód Hetmański, pokaz garncarstwa, starodawne jadło, tańce dworskie czy turniej łuczniczy – ogrom atrakcji czekał na gości w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie podczas Dnia Hetmańskiego.

Wydarzenie ma przypominać o 460. rocznicy śmierci Hetmana Tarnowskiego, oraz o 490. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Obertynem.

Chcemy wspominać tę wybitną postać jaką był Hetman Tarnowski – mówi Ewa Kropiowska, prezes stowarzyszenia „Zamek Tarnowski” i członek Rady Osiedla Starówka.

Dzisiaj jest Dzień Hetmański, po raz trzeci zorganizowany przez Radę Osiedla Starówka wspólnie ze Stowarzyszeniem Zamek Tarnowski. Wszystkich mieszkańców serdecznie zapraszamy, tutaj cały dzień będzie się coś działo. I z przodu i z tyłu Muzeum Etnograficznego. Będzie gotowane jadło. Sporo ciekawych rzeczy, których nie możemy zobaczyć na co dzień. Myślę, że jest to fajne wypełnienie niszy kulturalnej w Tarnowie.

Warto kultywować kulturę średniowiecza – mówi Marek Bukała z Latoszyna, który zajmuje się garncarstwem.

Mamy stanowiska wczesno średniowieczne. Jest pokaz rzemiosł dawnych. Ja zajmuje się tradycyjnym garncarstwem, pokazuje jak to wyglądało od X wieku do XV, a może i dalej. Do produkcji garnków trzeba najpierw wykopać glinę, później ją uzdatnić, żeby można było z niej cokolwiek zrobić. Jak ktoś wie jak to robić to przystępuje do pracy. Albo lepiono ręcznie, albo toczono na kołach. To zależy kto co potrafił.

Średniowieczna muzyka przyciągnęła do Muzeum Etnograficznego wielu mieszkańców, którzy z dużym zaciekawieniem oglądali przygotowane atrakcje.

Przyszłam z wnuczką. Ja bardzo lubię historię i chciałabym, żeby i ona po mnie złapała takiego bakcyla. – Przyszłyśmy zobaczyć jak to wszystko wygląda, pokazać dzieciom trochę historii, też o naszym mieście. Jednak do młodego człowieka lepiej trafia gdy zobaczy coś na żywo zamiast tylko suchych faktów w książce. – Jest bardzo ciekawie, nie jak na co dzień. – Podoba mi się, bardzo chcę zobaczyć jak strzelają z łuku.

Dzień Hetmański został zorganizowany przez Radę Osiedla Starówka przy współpracy ze Stowarzyszeniem Zamek Tarnowski i Muzeum Etnograficznym w Tarnowie.

Do Tarnowa podczas sobotnich obchodów zawitało wiele grup rekonstrukcyjnych  z całej Polski.

 

Posłuchaj:
Ewa Kropiowska
Marek Bukała
Mieszkańcy
Karol Garncarz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN