Tarnów: Nauczyciele chca wyzszych wynagrodzen – tarnowskie szkoly oflagowane

09.09.2015

Zwiazek Nauczycielstwa Polskiego wznowil akcje protestacyjna i od wrzesnia wszedl w tak zwany spór z rzadem. Nauczyciele domagaja sie przede wszystkim zachowania uprawnien, które wynikaja z Karty Nauczyciela. Chca tez wzrostu wynagrodzen o kilkaset zlotych.

Jednym z postulatów jest dziesiecioprocentowa podwyzka plac dla nauczycieli. Nie ludzmy sie jednak, ze stawiajac postulat o dziesiecioprocentowej podwyzce od kwoty brutto uzyskamy te dziesiec procent – mówi Iwona Oleksy, wiceprezes tarnowskiego oddzialu Zwiazku Nauczycielstwa Polskiego. Zwiazek Nauczycielstwa Polskiego zaznacza, ze od trzech lat wynagrodzenia nauczycieli sa na tym samym poziomie. Przy ostatniej podwyzce pensje wzrosly od okolo 80 do 120 zl. Samo wynagrodzenie nauczycieli zalezy od stopnia awansu zawodowego. Po trzydziestu latach pracy, nauczyciel dyplomowany, nie ma na reke wiecej niz 3 tysiace zlotych – dodaje Iwona Oleksy. Z kolei nauczyciel, który rozpoczyna prace, od przyszlego roku bedzie zarabial o 300 zlotych wiecej niz minimalne wynagrodzenie wynoszace 1850 zl brutto.

Zadania zwiazane ze sporem dotycza glównie zachowania uprawnien, które wynikaja z Karty Nauczyciela. Coraz czesciej jednostki samorzadu terytorialnego staraja sie uciec od kosztów zwiazanych z utrzymaniem oswiaty wlasnie przez ograniczenie przywilejów nauczycielskich – komentuje Iwona Oleksy. ZNP chce równiez zatrzymac likwidowanie szkól i przeksztalcanie ich w placówki niepubliczne. Czesto jest tak, ze szkola ma powyzej 70 uczniów i nie mozna jej przeksztalcic zgodnie z prawem w placówke niepubliczna. Wtedy placówka jest likwidowana a w jej miejsce powstanie nowa, wlasnie niepubliczna i znajduje sie mnóstwo pieniedzy, aby ja doposazyc – mówi Iwona Oleksy. W takiej niepublicznej placówce nauczyciele czesto przestaje obowiazywac Karta Nauczyciela i sa zatrudniani na umowy smieciowe. Wtedy nauczyciele przez czas wakacji nie otrzymuja wyplat – dodaje wiceprezes.

Ustawa, która mówi o rozwiazywaniu sporów zbiorowych naklada na wszystkie osoby, które chca wejsc w spór, odpowiednia procedure. Najpierw postulaty nalezy przedstawic pracodawcy, czyli dyrektorowi szkoly. Jest to problematyczne, bo tak naprawde niczemu winien dyrektor placówki i organ prowadzacy musza przyjac nasze zadania a jednoczesnie i tak nie moga ich zrealizowac. Nasze zadania sa przeciez skierowane do Ministra i do rzadu – tlumaczy wiceprezes tarnowskiego oddzialu ZNP. Dyrektorzy szkól równiez wspieraja spór nauczycieli. Jestesmy za tym, zeby nauczyciele zarabiali lepiej. Nie chodzi tez o to, zeby pieniadze byly tylko w pensjach zasadniczych, ale i w motywacyjnych. To jedna z lepszych metod poprawiania poziomu dydaktycznego – mówi Jerzy Feret, dyrektor Zespolu Szkól Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.

Od poczatku wrzesnia na czesci tarnowskich szkól pojawily sie flagi zwiazane z akcja. Flagi jednak nie wisza na wszystkich placówkach z prostego powodu – Niektórzy nauczyciele nawet nie wiedza, ze taka akcja trwa – mówi dyrektor jednej z tarnowskich szkól. Potwierdzaja to rozmowy z nauczycielami, którzy nie slyszeli o sporze. Czlonkowie ZNP rozdaja równiez ulotki informujace o sporze. Jezeli te postulaty nie zostana spelnione, po sporze bedzie ogloszony strajk, byc moze jeszcze w pazdzierniku.

 

Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Stanisław Wojdak
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo (NS) -Andrzej Zarych
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN