Tarnów w sobotę kończy 690 lat. Na razie jednak bez świętowania!

06.03.2020

7 marca 1330 roku król Władysław Łokietek nadał akt erekcyjny rozpoczynający dzieje miasta Tarnowa.

Tego dnia nie będzie jednak żadnych hucznych ani nawet mniej hucznych obchodów. Ubolewają nad tym niektórzy działacze społeczni.

Jak mówi Ryszard Żądło, przewodniczący Rady Osiedla Starówka, program obchodów miał przygotować Urząd Miasta, a Rada Osiedla Starówka miała się w niego wpisać ze swoimi pomysłami i finansami.

Tymczasem 7 marca nikt jubileuszu świętował nie będzie.

– Niestety niewiedza na ten temat, jaki będzie program, była jeszcze w styczniu tego roku, nie wiedzieliśmy, czy cokolwiek miasto planuje, czy nie. Prosiłem końcem roku o program obchodów lokacji miasta, bo jako rada chcieliśmy się w to wpisać, niestety przez kilka miesięcy nie mieliśmy odpowiedzi. W styczniu okazało się, ze prawdopodobnie będzie koncert 7 marca, a potem okazało się, że i tego koncertu nie będzie.

Urząd Miasta informuje, że na razie odwołał “słodkie rodziny” Tarnowa z uwagi na zwiększoną zachorowalność na grypę i liczne nieobecności dzieci w przedszkolach, a 690. rocznica lokacji świętowana będzie przez cały rok.

Założycielem i właścicielem Tarnowa był kasztelan krakowski, rycerz Spycimir Leliwita.

– Na jego wniosek i za jego pieniądze 7 marca 1330 roku król Władysław Łokietek wydaje ten akt erekcyjny stanowiący miasto na prawie niemieckim, wtedy powstają budowle charakterystyczne dla tego miasta, zostaje wyznaczony Rynek, powstaje ratusz. Spycimir, który w 1321 został kasztelanem krakowskim, zajmował urząd najważniejszy po królu, tak jak dziś premier. Jest protoplastą rodu tarnowskich. Zaczyna budowę zamku na Górze św. Marcina.

Spycimir ma w końcu swój zakątek w mieście przy Wałowej – obok odsłoniętej niedawno Baszty.

Będzie tam też płaskorzeźba, którą wykonała Rada Osiedla Starówka.

Z powodu przerwanego remontu i zerwania umowy z firmą wykonującą remont nie uda się jej odsłonić, jak planowano, 7 marca.

Posłuchaj:
Ryszard Żądło
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN