Tarnów uczci jedną z najbardziej zapomnianych rocznic

05.02.2020

Stowarzyszenie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich przygotowuje upamiętnienie jednej z najtragiczniejszych wywózek Polaków na Syberię.

Osiemdziesiąt lat temu, w nocy z 9 na 10 lutego, władza radziecka załomotała w drzwi tysięcy mieszkań lwowskich, stanisławskich czy tarnopolskich i przeprowadziła deportację.

W surowym klimacie Kazachstanu, tuż po wyjściu z bydlęcego pociągu, zostawiła ich samych – relacjonuje prezes Stanisław Siadek, który był gościem Pulsu Regionu.

– Potraktowano ich w sposób skandaliczny. Transporty zatrzymywały się, a naszych rodaków zostawiano na miejscu. Nie było żadnych domów, ziemianek, nie było niczego. Wyobraźmy sobie jaki klimat panuje w lutym w Kazachstanie. Z własnych ubrań robili namioty, nie mogli kopać ziemianek, bo ziemia była zamarznięta jak kamień.

Wielu zmarło. Matki zamarzały i głodowały, by ratować dzieci. Kolejne deportacje odbyły się w maju i w czerwcu 1940 i 1941 roku. Objęły ok. 520 tysięcy obywateli. Mowa o Polakach, Ukraińcach, Białorusinach i Żydach.

10 lutego przy Kurhanie Kresowym na Starym Cmentarzu w Tarnowie odbędą się uroczystości tej zapomnianej rocznicy.

Więcej także w programie Cudze chwalicie, swego nie znacie, w najbliższy czwartek, między 17.00 a 18.00.

Posłuchaj:
Stanisław Siadek
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Tomasik
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN