Z Tarnowa wyruszył XXI Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów [ZDJĘCIA]

25.09.2020

W tym roku przejazd śladami martyrologii Romów był symboliczny i ograniczył się do trasy ulicami Tarnowa. Jak mówią Romowie, wędrówkę i wspólnotę mają we krwi, i tęsknią za nimi co dzień.

Jeździło się wozami całymi rodzinami. Koło lasu się koczowało, woda, konie się pasły, dzieci kąpały i to był taki romski raj. Coś pięknego, to jest nie do opisania. To było nasze życie. Żal tej wolności, jeździliśmy po całym świecie, a teraz jesteśmy zamknięci w blokach. Dawniej nie było mieszkania, miało się szałasy, kto był bogaty miał śliczny wóz. Romowie w lesie koczowali, a jesienią i zimą u sołtysów wynajmowali. Ciągnie do tego. Gdzie woda, gdzie las, tam było nas.

Jak mówi Adam Bartosz, historyk z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, dziś – w życiu w ciągłym pośpiechu – nikomu nie chce się wędrować już na wozie, stąd przejazd jest symboliczny.

Mało komu chce się dziś wędrować na takim wozie, na którym tempo jest 20 km/h, każdy się spieszy, niewygody, spania w namiocie, mrówki, ogniska. Dziś żaden z tych młodych Romów, którzy tu są, nie ścierpiałby życia w taborze przy ognisku, spania w namiocie. W tej chwili nasz tabor jest to reminiscencja romantyczno – historyczna. Cele taboru, jakie założyliśmy sobie przed wielu laty,  to promocja kultury romskiej, przypomnienie historii, Romowie przecież nie uczą się w szkole własnej historii, to jest przypomnienie też tego najbardziej tragicznego wątku – martyrologii Romów, ale również integracja ze społecznością nieromską, integracja samych Romów z różnych szczepów.

XXI Międzynarodowemu Taborowi Pamięci Romów będzie towarzyszyć międzynarodowa konferencja naukowa o Romach.

Wszystkie wykłady, które odbędą się w Starej Łaźni 26 września, będą dostępne dla publiczności.

Potrwają od 10:00 do 18:00.

Ostatni dzień Taboru, niedziela, to wycieczka autobusowa śladem Małopolskiego Szlaku Martyrologii Romów.

O godzinie 13:00 w Szczurowej odbędzie się spotkanie przy grobie masowym Romów pomordowanych przez Hitlerowców podczas II wojny światowej.

Pierwszy tabor wyruszył z Tarnowa w 1996 roku.

Posłuchaj:
Romowie
Adam Bartosz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Janusz Kwaśniak
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
play
Rozmowa sponsorowana - Zespół Szkół w Starym Sączu
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN