Tarnowianie pomagają rodakom na Kresach

14.11.2019

Każdego roku, już od 26 lat, dzięki pomocy tarnowian odnawiane są nagrobki, nie tylko we Lwowie.

Udało się uratować już ponad 70, ale to wszystko kropla w morzu potrzeb – mówi Stanisław Siadek z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich.

– Potrzeby są ogromne. Zaczęliśmy od drobnych napraw, teraz to już idzie nawet we wspomaganie w sprzęt nawet tych, którzy tam opiekują się grobami. W pierwszym rzędzie odnawialiśmy nagrobki ludzi związanych z Tarnowem, m.in. prezydenta Lwowa – Tadeusza Rutowskiego, który urodził się w Tarnowie, następnie wszystkich tych, którzy urodzili się w Tarnowie i odegrali rolę we Lwowie, potem ludzi bardzo znanych i zasłużonych dla Polski. Teraz przechodzimy na odnawianie grobów tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Jak mówią Polacy mieszkający na Ukrainie, bez polskiej pomocy – znikną miejsca pamięci, a właśnie na Kresach są nasze korzenie i tam jest nasza historia.

Tymczasem ruszyła też doroczna zbiórka paczek mikołajowych dla Polaków na Kresach. Tarnowianie od 28 lat w ten sposób pomagają rodakom.

Jak mówi Renata Sobkowiak – Zabawa ze SP nr 9 w Tarnowie, to jest ogromna radość dla tych ludzi, którzy cieszą się jak dzieci z kilograma ryżu, oleju czy mąki.

– Rozwozimy paczki po wioskach, trafiają bezpośrednio do dzieci i starszych – emerytów, których sytuacja tam jest ciężka. Dlatego zbieramy żywność, potrzebują podstawowych produktów – mąkę, cukier, makaron. To dla nich iskierka radości, z tego się najbardziej cieszą.

Kwesty dla Polaków na Kresach ruszają w tarnowskich sklepach.

Stanisław Siadek i Renata Sobkowiak – Zabawa byli gośćmi Pulsu Regionu.

Posłuchaj:
Stanisław Siadek
Renata Sobkowiak - Zabawa
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN