Tarnowianie przestrzegają kwarantanny. Policjantom w kontroli pomaga wojsko

31.03.2020

Z dnia na dzień także w regionie tarnowskim przybywa osób, którzy decyzją inspektora sanitarnego muszą poddać się obowiązkowej kwarantannie.

Statystki pokazują jednak, że tarnowianie wykazują się odpowiedzialnością i nie wychodzą w tym czasie z domu.

Jak dotąd nie odnotowaliśmy przypadku łamania kwarantanny w Tarnowie – mówi Paweł Klimek, rzecznik tarnowskiej Policji.

– Jest bardzo dużo informacji dotyczących naruszeń kwarantanny, które policjanci sprawdzają, natomiast ich nie potwierdzają. To informacje, że ktoś wyszedł, jest na zakupach, albo przyjechał skądś i nie siedzi w domu, a na pewno na niego jest nałożona kwarantanna. Naszym obowiązkiem jest przede wszystkim sprawdzić, czy na taką osobę jest rzeczywiście nałożona kwarantanna, a po drugie, jeżeli jest, to czy faktycznie są naruszane jej warunki.

Jednocześnie rzecznik zachęca osoby objęte kwarantanną do korzystania z aplikacji “Domowa kwarantanna”, która ułatwi policjantom i pomagającemu im wojsku w kontroli.

 

– Na początku tygodnia pomagała nam 6 Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa, od środy pomagali nam żołnierze 11 Brygady Obrony Terytorialnej. Dla nas jako policjantów najlepszym rozwiązaniem jest, jeżeli te osoby założą sobie aplikację “Domowa kwarantanna”. Wtedy pomagają nam w sposób pośredni w sprawowaniu pieczy nad nimi. System wysyła w różnych porach informacje dotyczące jakiegoś zadania, które musi być spełnione i ta osoba, zdalnie, bez wizyty policjantów czy żołnierzy WOT-u jest kontrolowana.

Na ten moment tarnowscy policjanci kontrolują codziennie ponad 1300 adresów, a liczba osób objętych domową kwarantanną sięga prawie 1800 mieszkańców i wciąż rośnie.

Posłuchaj:
Paweł Klimek
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN