Tarnowianie uczcili 100. rocznicę utworzenia 5. Pułku Strzelców Konnych i 81. rocznicę Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]

27.09.2020

Na płycie tarnowskiego Rynku prezentowały się jednostki kawalerii. Wśród nich Szwadron Reprezentacyjny Wojska Polskiego, Ochotnicze Oddziały Kawalerii, Pododdziały Wojsk Obrony Terytorialnej czy Pododdziały Jednostek Strzeleckich.

– Stulecie istnienia 5. Pułku Strzelców Konnych związanego z Tarnowem od wieku to również krwawa historia walk, poświęcenia,  które podczas wojny polsko – radzieckiej było udziałem strzelców. To także piękna legenda tego Pułku, która głosi, że to właśnie oni dotarli najdalej na wschód w tych walkach. Dla nas to wielki honor – mówi wiceprezydent Agnieszka Kawa.

Tarnowianie tłumnie uczestniczyli w uroczystościach na tarnowskim Rynku.

Chcieliśmy pokazać dzieciom, jak wyglądało wojsko dawniej, trochę takiego ducha patriotyzmu w nich zaszczepić. Jest to dla mnie bardzo ważne. W ten sposób mogę też pokazać im na żywo historię, a  nie tylko opowiadaniami i nauką z książek w szkole.

5. Pułk Strzelców Konnych utworzony został w Tarnowie 6 października 1920 roku z formowanego na miejscu 3. Pułku Strzelców Konnych oraz powracających z wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku szwadronów kawalerii operujących przy dywizjach piechoty.

Pułk wchodził w skład 5. Krakowskiej Brygady Kawalerii, a jego dewizą była łacińska sentencja Vitam Impendere Patriae – Życie przeznaczyć Ojczyźnie.

Posłuchaj:
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Sławomir Pater
play
Słowo za słowo (NS) - Bernard Stawiarski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN