W Tarnowie ma ruszyć program zbierania deszczówki

30.07.2020

Uchwała o udzielaniu dotacji mieszkańcom na dofinansowanie kosztów zbiorników na gromadzenia wód opadowych ma być głosowana na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej (30 lipca).

Będzie można dostać 4 tysiące złotych, czyli 60 procent poniesionych kosztów – mówi dyr. Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Tarnowa, Marek Kaczanowski,

– Mogą być to zbiorniki naziemne o pojemności co najmniej 1 metra sześciennego lub podziemne o pojemności co najmniej dwóch metrów sześciennych. Maksymalnie można dostać 4 tysiące złotych, jeżeli jest to duży zbiornik podziemny, a minimalnie 500 zł – jeżeli jest to beczka pojemności 500 do 1000 litrów. Taka beczka musi być zamknięta. Jeżeli jest to pojemnik większy niż tysiąc litrów, to dofinansowanie może być maks. 1000 zł.

Jak przekonuje Marek Kaczanowski, zainwestowanie w zbiornik na wody opadowe nie tylko bardzo się opłaca, ale staje się już koniecznością.

– Myślę, że jest to niezbędne w związku ze zmianami klimatu, w związku z tym, że ta woda jest nierównomiernie w ciągu roku rozkładana i po szybkim spłynięciu nawalnych deszczy, później jej brakuje. Chcemy, żeby woda była dostępna cały czas i jest to korzystne zarówno ze względów środowiskowych, jak i ze względów finansowych, bo mieszkaniec, który zgromadzi wodę, nie będzie pobierał wody z wodociągów do podlewania czy mycia rożnych rzeczy przy domu.

W tym roku miasto zarezerwowało na ten cel 200 tysięcy złotych.

Można też skorzystać z rządowego programu – Moja woda – realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Można w nim dostać do 5 tysięcy złotych. Dotacja pokrywa 80 proc. kosztów. Na realizację programu wojewódzkiego przeznaczono 100 milionów złotych.

Program ruszył w lipcu i do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wpłynęło już około tysiąc wniosków.

Posłuchaj:
Marek Kaczanowski
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN