W Tarnowie są już separatory do pobierania osocza od ozdrowieńców

19.11.2020

Separator ma być dostępny także w Bochni i Nowym Sączu. Dzięki aparatom będzie można pozyskać więcej osocza dla chorych na Covid – 19 w regionie.

W Tarnowie aparaty mają zostać uruchomione w najbliższych dniach – informuje dyr. Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, Łukasz Guliński.

Wydłużone zostały też godziny oddawania osocza w krakowskim Centrum i poprawiła się komunikacja z ozdrowieńcami, którzy nie mogli się dodzwonić. Centrum pracuje także w soboty i niedziele.

Również w oddziałach terenowych ma się zwiększyć dostępność po uruchomieniu separatorów – informuje dyr. RCKiK w Krakowie, Łukasz Guliński,

Do tej pory w Tarnowie można było oddać tylko krew pełną, z której pozyskiwano osocze w krakowskim Centrum, co wiązało się z możliwością rzadszego oddania osocza i mniej pozyskiwano go od jednego ozdrowieńca.

Jak mówi Łukasz Guliński, w Tarnowie separator osoczowy już jest po testach i będzie dostępny jeszcze w tym tygodniu.

– Przede wszystkim to optymalizuje wielkość poboru, gdyż z krwi pełnej otrzymujemy jedną jednostkę osocza od 200 do 300 ml. Natomiast jeśli chodzi o separator osoczowy, uzyskujemy 600 ml samego osocza. Dodatkowo różnica jest taka, ze przy pobraniu krwi pełnej mamy 2 lub 3 miesiące przerwy między kolejnym oddaniem, natomiast w przypadku separatora osoczowego jeżeli miano przeciwciał jest bardzo wysokie, to możemy zaprosić taką osobę trzy razy do nas i tych woreczków z osoczem od jednej osoby może być aż 9.

O poprawę sytuacji w oddawaniu osocza czy wydłużenia godziny pobierania go przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie interpelował do dyrektor Narodowego Centrum Krwi oraz do krakowskiego Centrum poseł Stanisław Bukowiec.

Jak mówi, ozdrowieńcy zwracali się do jego biura, skarżąc się na zajęte ciągle linie telefoniczne, za krótkie godziny, w których mieli możliwości oddania osocza czy na zbyt krótki czas pracy samych separatorów do pozyskiwania go.

– Cieszę się, że po apelu do Narodowego Centrum Krwi wiele z tych problemów zostało zlikwidowanych. RCKiK w Krakowie wydłużyło czas odbioru osocza. Są również montowane w Krakowie i innych miastach urządzenia. Łatwiej się już dodzwonić. Apel spotkał się też z zainteresowaniem samorządowców i przedsiębiorców, którzy chcą włączyć się w akcję wsparcia Centrum i być może do placówek trafią kolejne urządzenia.

W najbliższym czasie na stronie RCKiK w Krakowie będzie też link do wstępnej ankiety dla ozdrowieńców.

Po wypełnieniu jej osoba będzie proszona o kontakt, co ma skrócić kwalifikację.

Posłuchaj:
Łukasz Guliński
Stanisław Bukowiec
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Frączek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN