Czy w Tarnowie zostaną odnalezione pozostałości kolejnej bastei?

22.07.2020

Trwają prace archeologiczne w okolicach klasztoru ojców Bernardynów w Tarnowie.

Oprócz wykopanych niedawno ludzkich szczątków z XVII pojawiła się szansa na odkrycie kolejnej w tym rejonie bastei.

– Na placu Morawskiego to są dwie i te dwie od strony południowej. Jedna po wschodniej stronie Franciszkańskiej, a druga po jej zachodniej stronie, tuż przy murze obecnego klasztoru. Mogą być ciekawe wyniki, bo tam też są problemy z architekturą, która tam jest w ziemi. Później w tamtym rejonie były wybudowane budynki mieszkalne, które już nie istnieją, po tych budynkach są piwnice, część klasztornych piwnic. Jest tam jeden wielki galimatias jeśli chodzi o mury, które tkwią w ziemi – mówi tarnowski archeolog i badacz dziejów Tarnowa Eligiusz Dworaczyński

Po raz kolejny powraca też temat utworzenia “Podgrodzia XXI wieku”, które zakładała odsłonięcie i rekonstrukcję pozostałości XVI-wiecznych fortyfikacji na pl. Morawskiego, gdzie znajdują się dwie basteje. Chroniły one tarnowian przed najazdem wojsk tureckich.

To moje marzenie – dodaje Dworaczyński.

– Jakość tych murów zachowanych i łatwość rekonstrukcji, to w zasadzie tylko uzupełnienie ubytków, czyli rekonstrukacja sporej części sklepienia. Stworzyliśmy wizję tego, jak mogłoby to wszystko wyglądać. To wymaga dokończenia badań, zwłaszcza przy bastei północnej. Miasto zdeklarowało się wykupić ruiny, część garaży, które nie są użytkowane. Mija piąty rok i sprawa jakoś nie poszła do przodu.

Jeśli projekt udałoby się zrealizować, byłoby to unikatowe miejsce w skali całego województwa.

Posłuchaj:
Eligiusz Dworaczyński
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN