Tarnowscy pacjenci narzekają na dostęp do psychiatrii

15.01.2020

Ich zdaniem terminy na wizyty w Poradni Zdrowia Psychicznego przy szpitalu św. Łukasza są odległe, a w ciągu dnia dyżuruje tylko jeden lekarz.

– Będzie trzeba odpłatnie. – Płacimy składki, dlaczego mamy odpłatnie chodzić? – Horror po prostu. – Dla mnie to jest chore po prostu. – Sama pani widzi, że to jest trochę nienormalne. – Wchodzę, staram się zapisać, bo muszę być co półtora miesiąca być na konsultacji. Już w tej chwili zapisałem się na dwa miesiące. Nie jest łatwo, bo po prostu jest pełna lista.

Tymczasem rzecznik Szpitala św. Łukasza w Tarnowie, Damian Mika informuje, że w Centrum Zdrowia Psychicznego przyjmuje kilku specjalistów. Jego zdaniem, docelowo ma być ich więcej.

– Badania czy jakieś prognozy dążą do tego, że w Małopolsce za niedługo ok. 5% mieszkańców może mieć jakieś problemy ze zdrowiem psychicznym. Cały czasy poszukujemy lekarzy specjalistów psychiatrii. Jeżeli chodzi o zatrudnionych psychiatrów, w tym momencie mamy ośmiu lekarzy, dodatkowo dwóch jest w trakcie specjalizacji. Na dniach będzie podpisana umowa z kolejnymi dwoma lekarzami. W ramach Centrum Zdrowia Psychicznego pracuje dziewięciu psychologów.

Obecnie na Oddziale Psychiatrii na pacjentów czeka 70 łóżek. Jak się okazuje, nie zawsze jest to dostateczna liczba miejsc.

– Do tej pory sytuacja wygląda ta, że obłożenie łóżek, tak przynajmniej wynika ze statystyk, jest prawie stu procentowe. Czasami przekracza ten wskaźnik 100%. Jeżeli chodzi o liczby, przykładowo w miesiącu listopadzie 2019 roku, na 70 łóżek w ciągu miesiąca mieliśmy 78 pacjentów.

Dodajmy, że w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, Polska jest na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej w zakresie dostępności do opieki psychiatrycznej.

Mamy zaledwie 90 lekarzy tej specjalności na milion ludności, a liczba Polaków potrzebujących pomocy psychiatrycznej szybko rośnie.

Posłuchaj:
Pacjenci
Damian Mika
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN