Tarnowski ZUS zaoszczędził ponad pół miliona na nadużyciach w L4

22.02.2020

To wynik prawie 6 tysięcy kontroli przeprowadzonych w regionie w 2019 roku.

W ich wyniku wydano przeszło pięćset decyzji o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego na kwotę ponad 600 tys. złotych.

To dobra okazja, żeby przypomnieć, że zwolnienie lekarskie służy rekonwalescencji – mówi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

– Nie jest to czas na dodatkowy urlop, bo z takimi sytuacjami się niestety stykamy, kontrolując zwolnienia. Nie jest to czas na remont domu, czy prace porządkowe na podwórku. To czas, w którym powinniśmy zdrowieć, żeby jak najszybciej wrócić do pracy.

Ponad połowa decyzji o wstrzymaniu zasiłku dotyczyła nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia. Pozostałe przypadki to stwierdzenia braku przeciwwskazań do podjęcia pracy.

– ZUS prowadzi dwa rodzaje kontroli. Kontrolę wykorzystania zwolnień lekarskich, czyli co ubezpieczeni robią w czasie kontroli, czy nie podejmują aktywności, które mogłyby czas powrotu do zdrowia wydłużyć. Drugi rodzaj kontroli dotyczy orzecznictwa z tytułu niezdolności do pracy. Tutaj kontrolujemy zasadność zwolnienia na dzień badania. Tę kontrolę przeprowadza lekarz orzecznik ZUS i jeśli stwierdzi, że dana osoba już wyzdrowiała, wtedy następnego dnia jest ona zobowiązana stawić się u swojego pracodawcy gotowa do pracy.

W pierwszym przypadku ubezpieczony jest zobowiązany zwrócić zasiłek za cały okres zwolnienia lekarskiego. W drugim – zasiłek zostaje wstrzymany następnego dnia po badaniu.

W Małopolsce w całym 2019 r. ZUS wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego w ponad 3 tys. przypadków, na kwotę prawie 3,5 mln złotych.

Posłuchaj:
Anna Szaniawska
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo(NS) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN