Tarnowskie hospicjum dopiero w przyszłym roku. Potrzebne fundusze

17.10.2020

Oddanie do użytku pierwszego tarnowskiego hospicjum dla pacjentów onkologicznych Via Spei przy ul. Bystrej 17 zostało przesunięte na maj przyszłego roku.

Pierwotnie planowano, że obiekt będzie gotowy nawet w połowie bieżącego roku.

Jak mówi Anna Czech, prezes Fundacji Kromka Chleba odpowiedzialna za budowę hospicjum, organizowanie akcji mających na celu zbiórkę funduszy na budowę placówki jest teraz bardzo utrudniona, stąd opóźnienia w planowanym oddaniu obiektu do użytku.

Obecnie trwa montaż między innymi parapetów, drzwi, ościeżnic, sufitów i podłóg. Trwają też prace przy zagospodarowaniu terenu wokół hospicjum – mówi Anna Czech.

– Zwróciłam się natomiast do marszałka województwa małopolskiego z prośbą o pomoc w wyposażeniu obiektu, bo budynek już stoi i wszystkie prace wykończeniowe bierzemy na siebie. Czekamy na decyzję, wiadomo, że jest czas gorący, ale mamy taką nadzieję, że będzie ona korzystna nie tyle dla nas, co dla naszych przyszłych pacjentów. Zbieramy ludzi dobrej woli, aby móc wyposażyć hospicjum.

Jak dodaje Anna Czech, w pomoc przy budowie hospicjum włączają się osoby prywatne oraz firmy  także spoza terenu województwa małopolskiego.

Na rzecz wsparcia budowy swoje dzieła na aukcję przeznaczyli także artyści, między innymi Andrzej Bednarczyk, Wilhelm Sasnal, czy Adam Brincken.

Wciąż jednak potrzebne są środki na dokończenie budowy obiektu. Inicjatywę można wesprzeć dokonując wpłaty na konto bankowe Fundacji Kromka Chleba, przez zbiórkę na portalu siepomaga.pl (https://www.siepomaga.pl/via-spei) lub przekazując 1% podatku.

W hospicjum Via Spei, ośrodku zaprojektowanym na planie koła, znajdować się będzie do 19 samodzielnych pokoi dla pacjentów z dostępem do wewnętrznego ogrodu.

Każdy z pokoi wyposażony będzie m.in. w klimatyzację, nowoczesne łóżka dostosowane do potrzeb pacjentów mających trudności z samodzielnym poruszaniem się oraz aneks kuchenny i wyposażenie umożliwiające najbliższym przebywanie i czuwanie przy chorym.

Na terenie hospicjum znajdować się będzie również świetlica z tarasem i kaplica. Pomieszczenia gabinetów lekarskich, pielęgniarskich oraz pokojów zabiegowych i kąpielowych wyposażone będą w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

Docelowo profesjonalna opieka medyczna i psychologiczna będzie bezpłatna dla wszystkich korzystających ze świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia i w miarę możliwości także dla osób pozbawionych tej formy ubezpieczenia powszechnego.

Posłuchaj:
Anna Czech
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Patryk Wicher
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN