Tarnowskie obchody 76. rocznicy Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA]

12.07.2019

Naród, który traci pamięć – ginie. Słowa św. Jana Pawła II nieraz były przywoływane podczas Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu w 1943 roku. Tarnowskie obchody 76. rocznicy Rzezi Wołyńskiej zorganizowało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie. Po niej w przemarszu uczestnicy udali się na Stary Cmentarz.

Do Tarnowa przyjechał świadek tamtejszych tragicznych wydarzeń Edward Kupiniak.

Kiedy Polacy ginęli z rok ukraińskich nacjonalistów, miał 4 lata. Jak mówi, pamięta wszystko z tamtych dni.

W mojej wiosce rozstrzelano ponad 60 mężczyzn i kobietę, która doiła krowę. Kiedy ucinano głowę polakom, kiedy zabijano polskie dzieci, wołano “sława Ukrainie”. Pamiętam wszystko. Miałem 4 lata. pamiętam 1939 rok i bohaterskie walki polskich żołnierzy pod Lwowem. Myśmy się schowali w takim potoku. Mama mnie trzymała na rękach, siostry były po szyję w wodzie. Tak przetrwaliśmy te największe bombardowania – wspomina Edward Kupiniak.

Jak dodaje, obchody upamiętniające to wydarzenie są dla niego nadzieją, że pamięć o jego rodzinie, która zginęła na Kresach nie zaniknie.

– Świat jest piękny. Jeżeli ludzie są dobrzy to chce się żyć. Cieszymy się, że pamięć odżyła. Dzięki temu, mojemu pokoleniu będzie łatwiej odejść z tej ziemi.

Przy Kurhanie Kresowym na cmentarzu samorządowcy i zaproszeni goście złożyli wieńce i zapalili znicze.

Co roku w Tarnowie organizowana jest pomoc dla Polaków mieszkających na Ukrainie. Radio RDN czynnie włącza się w to wydarzenie.

Posłuchaj:
Edward Kupiniak
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN