Tegoroczna kwesta cmentarna w innej odsłonie

23.10.2020

Pomimo trudności spowodowanych pandemią, trwają przygotowania do tegorocznej, 27. Kwesty, choć będzie ona miała inny charakter.

Nie chcemy narażać ani wolontariuszy ani innych ludzi – mówi Prezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie, Ewa Filipów. – Tak do końca nie wiemy, jak to będzie wyglądało. Przygotowujemy się na zbiórkę do dużych puszek, przy bramach z obu stron na Starym Cmentarzu w sobotę, niedzielę i poniedziałek i na pozostałych cmentarzach tylko 1 listopada. Nie będzie kwestarzy, którzy chodzą między ludźmi i zbierają pieniądze, tylko po prostu będzie dyżur przy dużej puszce. Tak planujemy, a co pokaże przyszły tydzień, to też nie wiadomo.

Ostateczna decyzja dotycząca tegorocznej formuły kwesty zostanie podjęta w najbliższych dniach. Jeśli cmentarze, decyzją rządu, zostaną całkowicie zamknięte, zbiórka przeniesie się do Internetu.

– Bardzo proszę mieszkańców Tarnowa o wsparcie, bo Stary Cmentarz wymaga dużych nakładów. Wystarczy pospacerować, widać jak dużo pięknych, zabytkowych nagrobków ulega zniszczeniu tylko dlatego, że już nie ma właścicieli. Proszę, żeby społeczeństwo nam pomogło – dodaje Ewa Filipów.

Remont zabytkowego Starego Cmentarza można także wesprzeć w ciągu roku, wrzucając dowolne datki do skarbonki znajdującej się za jego bramą główną.

Za pieniądze zebrane podczas ubiegłorocznej kwesty wyremontowanych zostało 7 nagrobków, przygotowano też kryptę w Kaplicy Sanguszków pod kontem udostępnienia jej zwiedzającym. Nie wiadomo jednak, czy warunki pandemiczne pozwolą na jej otwarcie w tym roku.

Posłuchaj:
Ewa Filipów
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN