Tegoroczny egzamin wstępny do Grupy Krynickiej GOPR zaliczony przez wszystkich 9 uczestników

07.03.2021

Wszystkich 9 uczestników zaliczyło sobotni egzamin wstępny do Grupy Krynickiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który odbywał się między innymi na stokach Jaworzyny Krynickiej.

Chętni do krynickiego GOPR-u zdali część kondycyjną, polegającą na wejściu na szczyt Jaworzyny w odpowiednim limicie czasiu, oraz część praktyczną z umiejętności jazdy na nartach. Część teoretyczna egzaminu z wiedzy topograficznej z terenu działania grupy, odbyła się w Stacji Centralnej w Krynicy przy ulicy Halnej.

Jak mówi ratownik Adam Lelito, szef szkolenia Grupy Krynickiej GOPR, aby oficjalnie stali się kandydatami na ratowników, wszyscy którzy zdali sobotni egzamin, będą jeszcze musieli w najbliższych tygodniach pojawić się w dyżurkach ratowniczych, aby podbić tak zwane karty stażowe.

Oni muszą się jeszcze pojawić w górach, w miejscach przez nas wyznaczonych i tam pozbierać pieczątki. Mają czas do końca kwietnia odwiedzić stricte miejsca, w których my bywamy.

Następnie, po zatwierdzeniu przez Zarząd GK GOPR, stają się oni kandydatami na ratowników i czeka ich staż kandydacki trwający od 2 do 5 lat, podczas którego przyszli ratownicy będą przechodzić liczne szkolenia.

To czas podczas którego kandydaci mogą zweryfikować swoje umiejętność i przydatność do służby. Muszą wtedy przejść odpowiednie szkolenia i przepracować społecznie dla grupy odpowiednią ilość godzin w roku.

Po tym okresie, w czasie wyznaczonym przez władze grupy, składają przysięgę przed jej Naczelnikiem i stają się pełnoprawnymi ratownikami – ochotnikami.

 

Posłuchaj:
Adam Lelito
Łukasz Raczkowski, fot. Grupa Krynicka GOPR - zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN