Teren prywatny w centrum miasta?

04.07.2018

Czy przechodząc przez plac Sobieskiego naruszamy własność prywatną? – pytają mieszkańcy Tarnowa. Mowa o nowych tabliczkach zamontowanych na latarniach w tym miejscu, które informują, że to… teren prywatny.

Tarnowianie nie wiedzą więc czy wolno im przechodzić tamtędy, czy nie.

Jak się okazuje, obecnie przed sądem toczy się sprawa pomiędzy miastem a właścicielem o działkę, na której znajduje się to znane w Tarnowie miejsce spacerowe. Magistrat wystąpił z wnioskiem o zasiedzenie. Jednak właściciele terenu mają swoje argumenty.

Mieszkańcy, z którymi rozmawiał reporter RDN uważają, że teren nie powinien być ogrodzony, ale dostępny dla wszystkich. – Bardzo nierozsądne, jak to może być teren prywatny, jak to należy do miasta. Nie zauważyłam tej tabliczki, bo nie patrzę tak wysoko idąc chodnikiem. Ale jak już zobaczyłam, to opadły mi ręce. – Dowiedziałem się, że teren jest prywatny i jest właściciel. Od kamienicy cały pas jest wzdłuż jego. Jak jest teren prywatny, powinien być zagrodzony, a tu nie ma nic – komentują tarnowianie.

Urzędnicy deklarują, że teren, choć jest w rękach prywatnych, będzie cały czas dostępny dla mieszkańców. – Całość regulują przepisy prawa – mówi Daniela Motak, rzecznik tarnowskiego magistratu. – Teren całego placu Sobieskiego został wpisany do rejestru dróg publicznych. A to nakłada ograniczenia na właścicieli. Nie można takiej drogi publicznej ogrodzić. Absolutnie nie można zakazać chodzenia przechodniom po niej. Tak samo jak w przeszłości miasto prowadziło remonty, to ten teren też nie może być spod nich wyłączony – informuje rzeczniczka.

Kilka tygodni temu z klombów na placu Sobieskiego zniknęły begonie. Kwiaty zostały posadzone na zlecenie samorządu, jednak kilka godzin później zostały wyrwane i wywiezione. Nie wiadomo do końca czy ma to związek ze sprawą.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Daniela Motak
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) -Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN