Tereny zapowietrzone ptasią grypą w powiecie bocheńskim

13.04.2021

Bytomsko, Rajbrot i Rozdziele. Te miejscowości powiatu bocheńskiego zakwalifikowano do obszaru zapowietrzonego, po potwierdzeniu ogniska wysokozjadliwej grypy ptaków w Kamionce Małej w powiecie limanowskim.

Oprócz obszaru zapowietrzonego – w granicach 3 kilometrów od ogniska choroby – wojewoda wyznacza też szerszy obszar zagrożony chorobą, w promieniu 10 kilometrów.

Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w bocheńskim starostwie omawiano środki bezpieczeństwa na tym terenie – mówi starosta Adam Korta.

– Na placach targowych w obu strefach obowiązuje zakaz handlu mięsem drobiowym i jajami. Nie kupujmy tych produktów ze stołów. Raczej zaopatrujmy się w sklepach, gdzie mamy gwarancję nadzoru sanitarnego.

Na wyznaczonych obszarach obowiązują nakazy dotyczące m.in. transportu drobiu, a także trzymania ptaków w kurnikach i wyłożenia mat dezynfekcyjnych.

Pasza i woda powinny być przechowywane tak, by były zabezpieczone przed kontaktem z dzikimi ptakami, a narzędzia do obsługi drobiu należy odkażać przed użyciem.

Powiatowy lekarz weterynarii w najbliższych dniach przeprowadzi przegląd chowu drobiu na obszarze zapowietrzonym.

Dodajmy, że ptasia grypa stwarza zagrożenie przede wszystkim dla ptaków.

Dotychczas w Małopolsce potwierdzono 10 ognisk choroby – 5 w powiecie gorlickim, 3 w nowosądeckim i 2 w limanowskim. Wiązało się to z uśmierceniem i utylizacją tysięcy zwierząt.

Posłuchaj:
Adam Korta
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN