Trudna sytuacja po opadach. W Ciężkowicach przekroczony stan alarmowy. DK75 Jurków – Nowy Sącz nieprzejezdna

30.08.2021

– Odnotowaliśmy już ponad 15 zgłoszeń, ale wciąż przychodzą nowe. Sytuacja jest dynamiczna – mówią tarnowscy strażacy.

Po nocnych ulewach Straż Pożarna w Tarnowie ma sporo pracy. Jest dużo interwencji związanych z lokalnymi podtopieniami. Strażacy wzywani są m.in. do gmin Zakliczyn i Pleśnej, czy do Łęgu Tarnowskiego.

Działania strażaków głównie polegają na wypompowywaniu wody z piwnic, czy zabezpieczaniu workami posesji.

Niepokojący jest stan wody na rzece Biała. W Ciężkowicach stan alarmowy został przekroczony o 88 cm.

– Na rzece Biała Tarnowska poziomy alarmowe są przekroczone w dwóch miejscach – w Ciężkowicach i Golance. Z kolei na trzech punktach przekroczone są stany ostrzegawcze. Z uwagi na to, że siła opadów się zmniejsza, poziom wody zaczyna opadać. Obserwujemy to już w okolicach Bobowej, gdzie stan wody zszedł poniżej ostrzegawczego. Także podobnie jest w Pławnej. Jednak wiemy, że fala, która szła w nocy teraz będzie przechodzić przez kolejne wodowskazy, więc możemy liczyć się z tym, że w miejscach, gdzie są obecnie poziomy ostrzegawcze, to mogą zostać przekroczone poziomy alarmowe  – mówi Wojciech Mik, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.

Względny spokój panuje na rzece Dunajec. Do tej pory stany ostrzegawcze nie zostały przekroczone.

– Poziom są jeszcze poniżej stanów ostrzegawczych, aczkolwiek z pewnością będziemy mogli obserwować zwiększony poziom wody, ponieważ zespół elektrowni wodnych w Rożnowie i Czchowie podjął decyzję o zwiększeniu zrzutu wody, żeby sobie zrobić rezerwę powodziową na wypadek dalszych opadów. Od godz. 9 jest zrzucane 650 metrów sześciennych na sekundę z zapory w Czchowie, więc na pewno woda na Dunajcu będzie widoczna – mówi Wojciech Mik.

Do groźnej sytuacji doszło także w Wielkiej Wsi w gminie Wojnicz. Silny nurt rzeki Milowianki porwał samochód osobowy. Na szczęście kierowcy udało się bezpiecznie opuścić pojazd.

Duże utrudnienia występują na drodze krajowej nr 75 Jurków – Łososina Dolna. Po intensywnych opadach woda zalała jezdnię na długości około 200 metrów. Początkowo zablokowany był tylko jeden pas drogi, teraz nie da się już tędy przejechać.

Policja kieruje na objazdy. Dla samochodów osobowych jadących zarówno od Nowego Sącza, jak i Krakowa wyznaczono objazd przez Rożnów.

Ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o intensywnych opadach deszczu obowiązuje w całym województwie małopolskim do wtorku, 31 sierpnia do godz. 24.

Posłuchaj:
Wojciech Mik
Jakub Sajdak, fot. FB / OSP i MDP Ciężkowice
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czernecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN