Trudne warunki na górskich szlakach. Jest dużo śniegu!

09.04.2021

Po kilku zimowych dniach zrobiło się cieplej, ale w górach jest jeszcze dużo śniegu i są trudne warunki. Czy powinno się wychodzić na szlaki i jak się do tego przygotować?

Poprzednie dni były zimowe, z mrozem i opadami śniegu. Nawet jeśli w piątek (9.04) zrobiło się cieplej i na weekend są prognozy na wiosenną aurę – przynajmniej w ciągu dnia – to w górach dalej jest zimowa aura. – Warunki są trudne. Na wysokości powyżej 800 metrów nad poziomem morza, jest około pół metra lub więcej. Warunki są typowo zimowe – mówi Grzegorz Sus z krynickiej grupy GOPR.

Wiesław Piprek, przewodnik beskidzki PTTK dodaje, że trzeba uważać, wychodząc na szlak, bo śnieg w górach jest mokry. – Jeśli już iść w góry, to tylko utartymi szlakami. Warunki są trudne, więc lepiej nie zbaczać z wytyczonych tras.

Popularnym celem górskich wypraw są nie tylko Beskidy, ale również Gorce. Jak powiedziała nam Bogumiła Długopolska, kierownik schroniska na Turbaczu, wciąż jest tu dużo śniegu. – Nawet do 70 cm przy schronisku i w terenach zalesionych, ale to też zależy od miejsca. W tych bardziej nasłonecznionych warstwa śniegu jest cienka.

Bardzo dużo śniegu jest w Tatrach i tylko osoby z dużym doświadczeniem mogą sobie poradzić w takich warunkach. – Zagrożenie lawinowe jest całkiem poważne, a zimą szlaki nie istnieją, bo są zasypane. Żeby ktoś mógł dobrze funkcjonować w górach zimą, musi się na tym po prostu znać. Wtedy taka osoba dobierze sobie rozsądny program wyprawy, w zależności od warunków, historii tych warunków i prognozy pogody. Osoba, która ma niewielką wiedzę, powinna poprzestać na zwiedzaniu tatrzańskich dolin – zaznacza dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ratownik GOPR Grzegorz Sus przypomina, że problemem są też oblodzenia. – W nocy temperatura jest ujemna, co powoduje oblodzenia, bo w ciągu dnia śnieg się topi, a w nocy marznie. Szlaki w Beskidach są przetarte, ale śliskie i mało przyjazne.

GOPR przypomina, że nawet w Beskidach potrzebny jest zimowy, wielowarstwowy ubiór oraz dobre buty. Również nakładki antypoślizgowe, tzw. raki mogą okazać się niezbędne, a już na pewno kijki. Należy też pamiętać o zabraniu ciepłych napojów i kalorycznego jedzenia.

Posłuchaj:
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN