Trudny budżet Iwkowej. Czy mieszkańcy odczują to po kieszeni? [WIDEO]

13.11.2019

Musimy mocno zaciskać pasa – mówi wójt Iwkowej. W programie Słowo za Słowo tłumaczył, że przyszłoroczny budżet zostanie mocno nadszarpnięty przez wydatki związane z oświatą.

Bogusław Kamiński mówi, że subwencja oświatowa pokryła zaledwie połowę wydatków, które gmina poniosła m.in. na podwyżki dla nauczycieli. Wyniosła ona 7 mln złotych, podczas gdy gminne wydatki na oświatę to 12 mln.

Czy w związku z trudnym budżetem mieszkańców czekają podwyżki od nowego roku?

Gospodarz gminy zapewnił, że ceny za wodę i ścieki w przyszłym roku nie wzrosną. Pod znakiem zapytania są stawki za odbiór odpadów. Po przetargu okaże się czy mieszkańcy będą musieli głębiej sięgnąć do swoich kieszeni.

– Mamy generalną zasadę, że środki na oczyszczanie gminy muszą się nam bilansować. To znaczy, że jeśli płacimy 500 tysięcy za wywóz śmieci to tyle musimy otrzymać od mieszkańców. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o wodę, ile nas kosztuje ta woda, tyle mieszkańcy płacą. Więc budżet gminy nie zarabia na tym, ale mamy zasadę żeby nie dopłacać.

Budżet Iwkowej na przyszły rok to 38 mln. złotych.

Wójt zapowiada, że przyszłym roku zakończone zostaną inwestycje związane z kanalizacją i wodociągami. Kontynuowane będą remonty dróg.

Wśród zadań, których nie uda się zrealizować w przyszłym roku jest m.in. szlak pieszo-rowerowy z Iwkowej do Porąbki Iwkowskiej. Wójt ma nadzieję, że to zadanie uda się zrealizować w 2021 roku.

Posłuchaj:
Bogusław Kamiński
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN