Trwa batalia o Młyn Szancera

17.11.2020

Właściciel Młyna odwołał się do ministra kultury po tym, jak XIX- wieczny obiekt został wpisany do rejestru zabytków przez małopolskiego konserwatora zabytków.

Konserwator liczy, że tą decyzją uda się jeszcze uratować zniszczoną przed 5 laty w pożarze bryłę zewnętrzną Młyna, która popada w ruinę. Wpisanie do rejestru pozwalałoby konserwatorowi na zlecenia prac koniecznych do wykonania jeszcze w tym roku w celu ratowania obiektu.

Tymczasem procedura odwoławcza może ciągnąć się nawet rok – przyznaje kierownik tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, Paulina Obara. – Czekamy na rozstrzygnięcie, może to potrwać od 3 miesięcy do roku, a w tym czasie wszystkie prace przy Młynie są po prostu wstrzymane.

Tarnowski restaurator, który jest właścicielem Młyna Szancera, planował przekształcić go m.in. w lofty. W tym celu Rada Miasta zmieniła plan zagospodarowania tego miejsca, by możliwe było powstanie w nim budownictwa wielorodzinnego. Tymczasem od lat nie są realizowane tam żadne prace remontowe, a obiektowi grozi katastrofa budowlana.

Posłuchaj:
Paulina Obara
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN