Trwa inwentaryzacja cmentarza żydowskiego w Ryglicach

14.09.2020

Projekt organizuje fundacja AntySchematy2. Dzięki niemu powstanie lista osób pochowanych na ryglickim cmentarzu. Projekt ma także zachęcić mieszkańców do zainteresowania się historią Ryglic.

Wzięli w nim udział uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Ryglicach.

My pomagaliśmy naszemu profesorowi przy inwentaryzacji cmentarza żydowskiego w Ryglicach. Tutaj wszyscy są ze szkoły ZSEO w Tarnowie. Nasz profesor uczy nas historii i WOSu. Przygotowania trwały praktycznie od rozpoczęcia roku, a teraz jesteśmy tutaj od 5 dni – mówi Patrycja Wodzińska, uczennica Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.

Przez tydzień uczniowie oczyścili macewy – żydowskie stele nagrobne i uporządkowali pole wokół nagrobków.

Uczniowie mieli za zadanie, uporządkować i wyczyścić macewy, aby przygotować inwentaryzację dla studentów judaistyki. 6 rok z kolei realizujemy ten projekt i 6 rok z współpracujemy z Uniwersytetem Jagiellońskim z Wydziałem Judaistyki. W tym momencie uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno Ogrodniczych w Tarnowie mieli za zadanie stworzyć razem z panem profesorem Hońdo mapę – mówi Tomasz Kocur Malec, nauczyciel i opiekun uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno Ogrodniczych w Tarnowie.

Uczniowie z Ryglic i Tarnowa przeprowadzili także ankietę o świadomości mieszkańców Ryglic na temat ich historii. Trafi ona do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To bardzo ważne i cenne miejsce, o które należy zadbać – mówi dr hab. Leszek Hońdo z Wydziały Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Mój instytut jest obecnie w kooperacji ogólnoeuropejskiej, gdzie możemy dane z cmentarzy umieścić na najważniejszym portalu o nagrobkach, czy cmentarzach żydowskich. Te materiały, które tutaj zbierzemy z Ryglic będą drugim cmentarzem, który pokarzemy na świecie. Inwentaryzujemy wszystkie nagrobki znajdujące się na cmentarzu, odczytujemy, kupujemy, tłumaczymy itd. i taki nagrobek będzie po prostu widoczny.

Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn ma nadzieję, że inicjatywa zwiększy turystyczne zainteresowanie miastem.

– Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ tworzymy teraz ścieżki rowerowe, turystyczne, jak również miejsca, które warto odwiedzić w Ryglicach. Przede wszystkim umieszczamy teraz na mapie turystycznej wszystkie cmentarze, również wojenne z I i II wojny światowej. Chcemy umieścić cmentarz żydowski. Zależy nam na tym, żeby ten cmentarz był uporządkowany i żeby informacja była spójna do przekazania. Tak, żeby umieścić jakąś tablice informacyjną. Żeby ten cmentarz był miejscem na szlaku turystycznym, gdzie można się zatrzymać i poczytać.

Projekt jest finansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspólnie dla Dziedzictwa.

Posłuchaj:
Patrycja Wodzińska
Tomasz Kocur Malec
Leszek Hońdo
Paweł Augustyn
Wydawca, Iza Kołakowska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN