Trwa liczenie strat i sprzątanie w Jodłówce-Wałkach 

08.08.2019

Straż pożarna pomaga w zabezpieczaniu domów, które w wyniku wczorajszej nawałnicy mają zerwane dachy.  Łącznie ucierpiało 12 budynków prywatnych i 3 użytku publicznego, w tym remiza strażacka, szkoła i sklep.

Obudziło mnie uderzenie w okno. Kiedy spojrzałem na zewnątrz nie było już drzew w ogrodzie – mówi Jan Netko, mieszkaniec podtarnowskiej miejscowości.

– Ten wiatr szalał. Jak już zaczęło padać, chyba to był grad, w moje okno coś jakby młotkiem uderzało. Obudziłem się, wyjrzałem na zewnątrz i już było po wszystkim. Drzewa u sąsiada i u mnie wszystkie powalone. Przy samym kościele jest 8 dachów uszkodzonych poważnie. jeden dom to prawie 70% uszkodzony, ale większość to prawie całe dachy do wymiany.

W drodze do domu był syn i rodzina Pana Jana. Gałęzie, które połamał wiatr uderzyły w jego samochód wybijając szybę. Na szczęście skończyło się na strachu.

Mieszkańcy mogą liczyć na wzajemną pomoc. Tę deklarują także samorządy.

Wczoraj już została uruchomiona pomoc. Państwowa Straż Pożarna, jednostki Ochotniczej Straży pożarnej z gminy Tarnów i okolicznych miejscowości, stawili się tu wszyscy i każdy z mieszkańców otrzymał doraźną pomoc w zabezpieczeniu domów. Wczoraj wójt gminy Tarnów był z zastępcą i zobowiązali się, że dziś przyjadą pracownicy urzędu żeby oszacować starty. Będzie pomoc z opieki społecznej. Wójt będzie się starał o dotacje i uruchomi rezerwy w urzędzie – mówi sołtys Lucjan Olszówka

Służby pracują na miejscu. Drogi zostały odblokowane. Na miejscu straż pożarna zbiera połamane drzewa i gałęzie.

TUTAJ zobaczycie jak wyglądała miejscowość po przejściu wczorajszej nawałnicy.

Posłuchaj:
Jan Netko
Lucjan Olszówka
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (NS) - Przemysław Czarnek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN