Trwają prace renowacyjne przy Bramie Seklerskiej w Tarnowie [ZDJĘCIA]

23.10.2021

Przy drewnianej budowli znajdującej się na skwerze Sandora Petöfiego wymieniany jest gont, czyli poprawiane pokrycie dachowe chroniące bramę, mają być także uzupełnione ubytki oraz wykonane inne prace.

Charakterystyczna brama widoczna z ulicy Krakowskiej jest wejściem na Plac Petöfiego, gdzie znajduje się popiersie tego wybitnego poety węgierskiego.

– Wpisana już w krajobraz miasta Brama Seklerska w Tarnowie stoi tam od 26 maja 2001 roku – mówi Andrzej Szpunar, wiceprezes Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier.

– Jest prezentem miasta Sepsiszentgyőrg z Siedmiogrodu, to jest centrum krainy Seklerów. Postawiona została w Tarnowie jako symbol przyjaźni polsko – węgierskiej, stąd ma imię Brama Sandora Petöfiego i gen. Józefa Bema. Otwarcie odbyło się w 170. rocznicę Bitwy pod Ostrołęką, gdzie generał Bem się wsławił swoimi szarżami artyleryjskimi.

Z inicjatywą, aby wyremontować Bramę Seklerską w Tarnowie wyszła Rada Osiedla Starówka, która sfinansuje koszty prac renowacyjnych przy nietypowym obiekcie.

Posłuchaj:
Andrzej Szpunar
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Anna Czech (M)
play
Słowo za słowo (NS) - Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN